Luminarze nauki Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1919–2019

Open Access
Wersja elektroniczna
Platforma: AMUR

Uniwersytet jest wspólnotą uczonych i studentów, przede wszystkim jednak Uniwersytet to wspólnota rozumu. Jego wyrazem jest aktywność naukowa profesorów. Celem publikacji jest przedstawienie dorobku naukowego Uniwersytetu Poznańskiego oraz jego kontynuatora, jakim jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W układzie alfabetycznym przedstawiono sylwetki blisko 200 profesorek i profesorów reprezentujących wszystkie dziedziny badań, posiadających imponujący dorobek naukowy oraz dydaktyczny, a przede wszystkim będących twórcami „szkoły naukowej”. Dość liczną grupę stanowią osoby biorące czynny – i to nie tylko naukowy – udział w budowaniu Uniwersytetu Poznańskiego, pierwszej polskiej uczelni wyższej w tej części Rzeczypospolitej, z której wyrósł obecny Uniwersytet – jedna z lepszych placówek prowadzących pracę naukowo-badawczą w Polsce, a w niektórych dziedzinach i za granicą. Publikacja powstała przy współpracy 160 autorów biogramów, uznanych naukowców, ich uczniów oraz współpracowników. Jednak książka nie tylko prezentuje sylwetki uczonych – to na dobrą sprawę historia Uniwersytetu Poznańskiego.

Książka ukazuje się w serii Uniwersytet Poznański 1919–2019, upamiętniającej historię, dążenia oraz najważniejsze postaci naszej Alma Mater Posnaniensis. Jubileusz stulecia skłania do refleksji nad rolą uniwersytetów we współczesnym, dynamicznie zmieniającym i globalizującym się świecie. Powstanie Uniwersytetu Poznańskiego w burzliwych czasach po I wojnie światowej, w roku 1919, odmieniło życie Poznania, nadając mu nowy, akademicki wymiar i wpływając na jego naukowy, kulturalny, społeczny i gospodarczy rozwój. Miniony wiek, bogaty w wydarzenia w Polsce i świecie sprawił, iż dziś społeczność akademicka stoi w obliczu wielu nowych, trudnych wyzwań. Ale chociaż jako wspólnota uniwersytecka jesteśmy zwróceni ku przyszłości, skoncentrowani na rozwoju i zmianach XXI wieku – wciąż pamiętamy; nie lekceważymy tradycji, z której i w której wyrosły nasze uczelnie.

Napisz opinię o produkcie:Luminarze nauki Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1919–2019
Wersja publikacji drukowana, e-book
Seria Uniwersytet Poznański 1919-2019