O Nas

Wydawnictwo Naukowe UAM jest jednym z największych i najważniejszych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Jego początki sięgają 1920 roku, kiedy to Senat Uniwersytetu Poznańskiego powołał do istnienia specjalną Komisję Wydawniczą koordynującą publikowanie prac naukowych, a od 1962 roku Wydawnictwo funkcjonuje pod obecną nazwą jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Misją Wydawnictwa jest wspieranie społeczności akademickiej, zarówno pracowników, jak i studentów, w promowaniu polskich dokonań naukowych w kraju i za granicą oraz tworzenie dobrego wizerunku Uczelni. Poprzez wysokie standardy etyki publikacyjnej, rzetelności naukowej oraz prac edytorskich zapewniamy najwyższy poziom wydawanych materiałów naukowych i dydaktycznych, o czym świadczy ponad 140 nagród, wyróżnień, nominacji przyznanych Wydawnictwu w prestiżowych konkursach skierowanych do wydawców.

Nasz profil wydawniczy to przede wszystkim monografie naukowe (ukazujące się na przestrzeni lat w 50 seriach tematycznych), podręczniki, skrypty, słowniki, a także 29 czasopism naukowych (również w językach obcych). Publikujemy wyłącznie recenzowane treści.

Wydajemy rocznie średnio 200 tytułów.

Nasze publikacje prezentujemy na najważniejszych targach książki w Polsce (Kraków, Warszawa, Poznań) i międzynarodowych wystawach polskiej książki organizowanych przez Instytut Książki ( np. Frankfurter Buchmesse), a także podczas konferencji naukowych organizowanych przez Wydziały UAM, spotkań branżowych oraz innych wydarzeń naukowych.

Od roku 1997 organizowaliśmy coroczne Poznańskie Dni Książki Naukowej – od roku 2019 wydarzenie zmieniło nazwę na Poznańskie Targi Książki, których organizatorem jest Grupa MTP. Targom towarzyszy bogaty program wydarzeń: promocje książek, panele dyskusyjne skierowane do różnych grup odbiorców, cykliczne spotkania branżowe Forum Wydawców oraz  trzy konkursy (organizowane przez WN UAM) przeznaczone dla wydawców książki naukowej i popularnonaukowej, dla dzieci organizowane są warsztaty artystyczne i edukacyjne.

Wydawnictwo jest jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, członkiem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Polskiej Izby Książki.

Nasze publikacje oferujemy w księgarniach naukowych na terenie całego kraju oraz wielu księgarniach internetowych. Sprzedaż prowadzimy też za pośrednictwem księgarni internetowej www.press.amu.edu.pl i tam prezentujemy pełną ofertę wydawniczą.

Collegium Maius UAM

Coll. Maius nocą