O Nas
Wydawnictwo Naukowe UAM jest jednym z największych i najważniejszych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Jego początki sięgają 1920 roku, kiedy to Senat Uniwersytetu Poznańskiego powołał do istnienia specjalną Komisję Wydawniczą koordynującą publikowanie prac naukowych, a od 1962 roku Wydawnictwo funkcjonuje pod obecną nazwą jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Misją Wydawnictwa jest wspieranie społeczności akademickiej, zarówno pracowników, jak i studentów, w promowaniu polskich dokonań naukowych w kraju i za granicą oraz tworzenie dobrego wizerunku Uczelni. Poprzez wysokie standardy etyki publikacyjnej, rzetelności naukowej oraz prac edytorskich zapewniamy najwyższy poziom wydawanych materiałów naukowych i dydaktycznych, o czym świadczy ponad 140 nagród, wyróżnień, nominacji przyznanych Wydawnictwu w prestiżowych konkursach skierowanych do wydawców.
Nasz profil wydawniczy to przede wszystkim monografie naukowe (ukazujące się na przestrzeni lat w 50 seriach tematycznych), podręczniki, skrypty, słowniki, a także 25 czasopism naukowych (również w językach obcych). Publikujemy wyłącznie recenzowane treści.
Wydajemy rocznie średnio 200 tytułów.
Nasze książki otrzymały ponad 130 nagród, wyróżnień i nominacji w konkursach (10 w 2015 r., 12 w 2016 r., 11 w 2017 r.), m.in. w roku 2009 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą książkę akademicką (Krzysztof Kurek, Teatr i miasto. Historia sceny polskiej w Poznaniu w latach 1782–1849), w 2011 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Konkursie na Najlepszy Podręcznik i Skrypt Akademicki (Alojzy Woś, Klimat Polski w drugiej połowie XX wieku), w 2014 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką (Henryk Samsonowicz, Studia z dziejów miast w średniowieczu), w 2015 – Nagrodę Targów Książki w Krakowie za opracowanie krytyczne prof. Jacka Brzozowskiego i prof. Zbigniewa Przychodniaka Beniowski. Poemat z roku 1841 i dalsze pieśni Juliusza Słowackiego, w 2018 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką (Wawrzyniec Popiel-Machnicki, Adam Pleskaczyński, Konstancja Pleskaczyńska, Podróże nieodkryte. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego 1889-1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego), w 2019 Nagrodę im. T. Kotarbińskiego za monografię prof. Grzegorza Ziółkowskiego Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej.
Nasze publikacje prezentujemy na najważniejszych targach książki w Polsce i międzynarodowych wystawach polskiej książki naukowej organizowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, na międzynarodowych targach książki we Frankfurcie, Londynie, Zagrzebiu, Győr (Węgry) i Pekinie, a także podczas konferencji naukowych organizowanych przez wydziały UAM, spotkań tematycznych oraz innych imprez naukowych.
Od roku 1997 organizujemy Poznańskie Dni Książki Naukowej – od roku 2019 Poznańskie Targi Książki wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.
W wyniku współpracy podjętej z MTP przemodelowana została formuła: aby nadać większą rangę targowym spotkaniom książkowym, zamiast dwóch mniejszych cyklicznych wydarzeń – Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej (organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM i Międzynarodowe Targi Poznańskie) oraz Pegazika, Targów Książki dla Dzieci (organizowanych przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie) – odbyła się jedna impreza targowa skierowana do możliwie najszerszego grona czytelników, miłośników książki popularnej, naukowej, ambitnej i oczywiście do najmłodszych odbiorców. Zmieniła się przestrzeń targowa i termin imprezy – targi odbywają się wiosną, równolegle z największymi w Polsce Targami Edukacyjnymi oraz Targami Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC.
Wydarzeniu patronuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektor UAM oraz Prezydent Miasta Poznania.
Targom, tak jak dotąd, towarzyszy bogaty program wydarzeń: promocje książek, panele dyskusyjne skierowane do różnych grup odbiorców, cykliczne spotkania branżowe Forum Wydawców oraz aż trzy konkursy przeznaczone dla wydawców książki naukowej i popularnonaukowej, dla dzieci organizowane są warsztaty artystyczne i edukacyjne.
Wydawnictwo jest jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, członkiem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Polskiej Izby Książki.
Nasze publikacje oferujemy w księgarniach naukowych na terenie całego kraju oraz wielu księgarniach internetowych. Sprzedaż wysyłkową prowadzimy też za pośrednictwem księgarni internetowej www.press.amu.edu.pl i tam prezentujemy pełną ofertę wydawniczą.
MAIUS naszymi oczami
fot. Marta Głucińska
fot. Maciej Męczyński