Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Muslimanski odgovor izazovima okcidenta – islamizacija Zapada ili vesternizacija islamskog svijeta. (S posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu i bosanskohercegovačke muslimane – Bošnjake)

  • Dostępność: brak w magazynie
  • ISBN: 978-83-232-3141-7
  • Kategoria: Filologia Słowiańska
  • Data wydania: 2016

Książka opiera się na (re)interpretacji sądów badaczy związanych z przedstawieniem wzajemnych oddziaływań dwóch przenikających się kultur – islmskiej i zachodniej. Poruszane są kwestie polaryzujące spór w debacie publicznej na temat przyszłości kultury zachodniej, dotyczące dostrzeganych przez sceptyków zagrożeń, jakie niesie rzekoma islamizacja Europy, a dogłębnej analizie poddane są źródła takich obaw, których należy się doszukiwać się w radykalnych wydaniach muzułmańskiej religii skutkujących doświadczeniem terroryzmu. Utrzymywanie zniekształconego obrazu islamu, postrzeganie go jako wroga demokracji jest podejściem, które mogłoby wywołać wrogość muzułmanów, z którymi społeczeństwo zachodnie dzieli świat. Z tego powodu uwaga skupiona jest na publikacjach poruszających problematykę muzułmańską, traktujących islam w duchu europocentryzmu, z których czerpane są stereotypy muzułmanów i konstrukty kulturowe zamykające islam w kręgu napawających przerażeniem obrządków fundamentalistycznych. W pracy dokonana zostanie ocena, czy zmiany w samym zarodku muzułmańskiego wyznania można zaliczyć do procesu ewolucji, czy rewolucji. Rozstrzyganie tego typu dylematu musi prowadzić do rozróżnienia na islam jako religię monopolistyczną w krajach typowo muzułmańskich, które niechętnie poddają się westernizacji oraz islam europejski, konstruowany przez mniejszości muzułmańskie spotykające się z przejawami islamofobii.

SADRŽAJ
(Rozmiar: 66 KB)
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Muslimanski odgovor izazovima okcidenta – islamizacija Zapada ili vesternizacija islamskog svijeta. (S posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu i bosanskohercegovačke muslimane – Bošnjake)
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Typ publikacji Monografia
Wydanie I
Seria Filologia Słowiańska nr 35
ISSN 1429-7612
ISBN 978-83-232-3141-7
Liczba stron 508
Liczba arkuszy wydawniczych 40,00
Format [cm] 17,0 x 24,0
Rodzaj oprawy miękka
Zapisz się