Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Eroica

Seria Klasyka Kina popularyzuje najwybitniejsze dokonania filmu polskiego, a także ukazuje polską kinematografię w kontekście europejskiej i światowej sztuki filmowej. Walorem dodatkowym prezentowanej Serii Klasyka Kina jest równoległe przygotowywanie edycji polskiej i angielskiej.

Warto podkreślić oryginalność opracowania kolejnych tomików oraz ich monograficzny charakter. Każdy z nich zawiera bowiem pełny opis filmu, esej krytyczny wraz z dokładną filmografią i fotosami z filmu i planu zdjęciowego. Stanowią więc nie tylko atrakcyjną lekturę, ale także – ze względu na walory poznawcze i dydaktyczne – są bardzo przydatne dla studentów kierunków filmoznawstwa, sztuki wizualnej oraz szkół artystycznych etc. Kolejne tomiki serii projektowane jako popularne minimonografie – napisane zostały lekko, nienużąco i ze znawstwem przedmiotu. Otrzymały przy tym atrakcyjną, bogato ilustrowaną szatę graficzną.

Książki wchodzące w skład Serii Klasyka Kina przeznaczone są dla szerokiego kręgu czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego, a także ośrodków upowszechniania kultury filmowej.

Mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat od jej powstania, „Eroica” Andrzeja Munka nie przestaje fascynować badaczy polskiego kina. Wracamy do niej ciągle, mimo że pół wieku historii Polski zrobiło swoje i znakomita większość dzieł spod znaku polskiej szkoły filmowej – z wyjątkiem kilku – należy dziś do przeszłości. Uwaga ta nie dotyczy jednak żadną miarą arcydzieła Munka, które przez lata zachowało swą witalność i głębię myśli. Broni się ono nadal przed bezlitosnym działaniem czasu zarówno dzięki swym wartościom artystycznym, jak i za sprawą niezwykle śmiałej i odważnej koncepcji dialogu artysty z krytycznie przez niego postrzeganą historią własnego kraju i społeczeństwa.

Najważniejsze w filmie jest spojrzenie. Spojrzenie, które przenika i przeszywa. Takie właśnie krytyczne, mądre spojrzenie na trudną przeszłość zawiera w sobie i odkrywa przed widzem „Eroica”. I ono właśnie stanowi, w przekonaniu autora, nieprzemijającą wartość tego dzieła.

Podziękowania

Filmografia

Wstęp
ROZDZIAŁ 1. Dziecko Października
ROZDZIAŁ 2. Geneza filmu
ROZDZIAŁ 3. Pierwowzory literackie
ROZDZIAŁ 4. Scenariusz
ROZDZIAŁ 5. Moment wolności
ROZDZIAŁ 6. Nowy język Eroiki
ROZDZIAŁ 7. Polemika z Kanałem
ROZDZIAŁ 8. Dzidziuś komediant
ROZDZIAŁ 9. Kompozycja Eroiki
ROZDZIAŁ 10. "Dla mnie zawsze będzie obóz"
ROZDZIAŁ 11. Konstrukcja czasoprzestrzeni
ROZDZIAŁ 12. Rozum w wąwozie Somosierry
ROZDZIAŁ 13. Trzecia nowela, czyli eon bravura
ROZDZIAŁ 14. Eroica jako gatunek
ROZDZIAŁ 15. Wokół recepcji
ROZDZIAŁ 16. Munk prekursor
ROZDZIAŁ 17. O muzyczności Eroiki

Zakończenie
Przypisy
Bibliografia (wybór)

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Eroica
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Format 17,0 x 21,0
Typ publikacji Podręcznik, skrypt
Wydanie I
Seria Klasyka Kina
ISBN 978-83-232-2222-4
Liczba stron 148
Liczba arkuszy wydawniczych 6,00
Rodzaj oprawy miękka
Zapisz się