Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Nominacja w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza 2021

Nominacja w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza 2021

 

Książka Teoria sytuacjonizmu w zastosowaniu. Prusy i Rzesza przed Trybunałem Państwa autorstwa Jerzego  W. Ochmańskiego została nominowana w Konkursie o Nagrodę im Jana Długosza 2021.

Strategicznym celem konkursu jest popularyzacja książki naukowej i popularnonaukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs  jest  prestiżową i wyjątkową inicjatywą w Polsce, która rokrocznie towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie.

O książce:

Republika Weimarska była jednym z najbardziej skomplikowanych i burzliwych okresów niemieckiej historii. Jej ostateczny upadek przypieczętowało wprowadzenie do Prus rządów komisarycznych w lipcu 1932 r. Działanie to miało charakter sprzecznego z konstytucją zamachu stanu. O legalności akcji rządu Rzeszy rozstrzygnąć miał Trybunał Państwa z siedzibą w Lipsku.

Historia sporu konstytucyjnego Rzeszy i Prus z roku 1932 może stanowić punkt odniesienia do wyzwań dzisiejszej demokracji konstytucyjnej, stanowiąc część wieku XX, jest jednocześnie niespodziewanie współczesna, będąc elementem fundamentalnej dyskusji o treść rządów prawa i granice dziś stawiane władzy.

Zobacz książkę: Teoria sytuacjonizmu w zastosowaniu. Prusy i Rzesza przed Trybunałem Państwa

Zobacz Nominowanych:Nominacje w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza 2021Zapisz się