Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Anna Piotrowicz-Krenc, Małgorzata Witaszek-Samborska, „Koronapolszczyzna. Słownictwo czasów pandemii koronawirusa SARS-CoV-2”

Anna Piotrowicz-Krenc, Małgorzata Witaszek-Samborska, „Koronapolszczyzna. Słownictwo czasów pandemii koronawirusa SARS-CoV-2”

 

 

Książka zawiera analizę i interpretację językoznawczo-kulturową zmian leksykalnych, jakie zaszły w polszczyźnie w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Autorki przyglądają się przede wszystkim neologizmom, czyli nowym wyrazom, kolokacjom i frazeologizmom. Uwzględniają też takie jednostki językowe, które wcześniej funkcjonowały w języku medycznym, a w czasie pandemii uległy determinologizacji i zasiliły ogólną odmianę języka. Ponadto zwracają uwagę na gwałtowny wzrost frekwencji leksemów i połączeń wyrazowych, które przed pandemią używane były znacznie rzadziej. Przy prezentowanych jednostkach językowych zamieszczono dane liczbowe i chronologiczne z korpusów MoncoPL i FBL Risercz oraz cytaty z tekstów internetowych zebranych od marca 2020 do końca 2023 roku. Zapożyczenia z języka angielskiego zweryfikowano na podstawie The Coronavirus Corpus. Neologizmy przedstawione zostały w układzie tematycznym, co ujawniło obecność w koronapolszczyźnie nie tylko najbogatszego – co oczywiste – słownictwa medycznego, ale również leksyki z wielu innych sfer życia. 

 

 



Zapisz się