Open Access Open Access
Wersja elektroniczna
Platforma: PRESSto

W nowym monograficznym numerze pisma podjęto niemal nietknięty w polskim piśmiennictwie filmowym i medioznawczym temat parodii w filmie i jej kulturotwórczej funkcji we współczesnym świecie kina i nowych mediów. Wśród poruszonych zagadnień znajdują się m.in.: filmowa parodia z Czech, Słowacji i Węgier, parodia w polskim kinie („Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka, „Hamleś” Jerzego Skolimowskiego, szkolne etiudy Marka Piwowskiego) i sztuce („Czerwony autobus” Bronisława Wojciecha Linkego) czy wreszcie – próby ujęcia omawianych kwestii w sposób syntetyczny (tu przede wszystkim dwa teksty prof. M. Hendrykowskiego: „Parodia filmowa” oraz „Wokół definicji parodii filmowej”). Oprócz korpusu artykułów odnoszących się do „wątku parodystycznego” w numerze znajdują się również teksty podejmujące odmienną tematykę – warto tu wspomnieć choćby o nigdy wcześniej niepublikowanej pracy magisterskiej Stanisława Barei (1974), poświęconej realizowanym przez niego krótkim filmom przy użyciu ukrytej kamery. Bohaterem działu „Author Gallery” jest zaś Jacek Wesołowski i jego tekstowo-obrazowy projekt „Dzien-Nik”.

Napisz opinię o produkcie:IMAGES. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication, Vol. XIV, nr 23
Język polski, angielski, francuski, niemiecki
Typ publikacji Czasopismo naukowe
ISSN 1731-450x