Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Podróżnik i odkrywca – Paweł Edmund Strzelecki

Podróżnik i odkrywca – Paweł Edmund Strzelecki

 

Autor opisuje jednego z najwybitniejszych Polaków XIX wieku, który urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, dzisiaj części Poznania.

Książka składa się z 21 rozdziałów ułożonych chronologicznie. Pierwsze opowiadają o dzieciństwie i młodości, o podróżach Pawła Edmunda po kraju (czyli Polsce pod zaborami) a następne o podróżach do obu Ameryk i Wysp Oceanii. Rok 1839 to Australia a rok 1843 to znów Europa (Anglia, Irlandia). W Irlandii podróżnik podejmuje się misji humanitarnej. Brał udział w ratowaniu od śmierci głodowej ponad dwustu tysięcy irlandzkich dzieci. W ostatnich rozdziałach książki Autor przedstawia mało znany okres życia Pawła Edmunda Strzeleckiego w Londynie, w którym podróżnik bywał w towarzystwie arystokratów, ministrów i magnatów. Opromieniony sławą zakończył swoje pełne przygód życie w 1873 roku.

150 lat od śmierci Strzeleckiego jest okazją do przypomnienia sylwetki i dorobku tego wybitnego Poznaniaka, człowieka nauki, jednego z największych polskich badaczy, podróżnika, odkrywcy, filantropa i autora dziesiątek książek naukowych.

Zobacz e-booka: Paweł Edmund Strzelecki. Podróżnik – odkrywca – filantrop



Zapisz się