• Dostępność: dostępny
  • ISBN: 978-83-232-2032-9
  • Kategoria: OUTLET, Prawo
  • Data wydania: 2009

W dniach 20-22 września 2007 r. odbyła się w Poznaniu 49. Konferencja Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego działających w polskich szkołach wyższych. Ponad stu dwudziestu przedstawicieli tej dyscypliny przyjęło zaproszenie gospodarza tej Konferencji - Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - do dyskusji na temat "Współczesne wyzwania wobec praw człowieka w świetle polskiego prawa konstytucyjnego". Dyskusja skupiła się wokół 16 referatów wygłoszonych przez przedstawicieli różnych ośrodków naukowych, które poświęcone zostały trzem wiodącym tematom, a mianowicie: a) bezpieczeństwo państwa a konstytucyjne prawa jednostki, b) ochrona przed wykluczeniem a konstytucyjne prawa jednostki, c) dyrektywy dla polskiej polityki zagranicznej wynikające z konstytucyjnej zasady ochrony praw jednostki.
Niniejsza publikacja zawiera głównie opracowania przygotowane przez uczestników debaty konferencyjnej, zasadniczo związane z tematami ich wystąpień na obradach. Skład autorów nie jest jednak tożsamy z zespołem autorów referatów i dyskutantów, podobnie jak tematy i treści wypowiedzi nie są tylko powtórzeniem głosów prezentowanych podczas obrad.
Publikacja ta jest zatem plonem 49. Konferencji Katedr Prawa Konstytucyjnego, w tym znaczeniu, że konferencja była inspiracją do przygotowania przedstawionych tu opracowań.

Uwaga! Egzemplarze outletowe mogą posiadać przetarcia, zabrudzenia, wgniecenia, zagniecenia, drobne uszkodzenia!

The publication analyses contemporary challenges to human rights in the light of the Polish Constitution. Its first chapter "The security of the State and constitutional rights of an individual" addresses inter alia the standards of the responsibility of the public authorities for security; the control over special security forces and the protection of human rights; press secrecy and the state security; and the concept of a citizen as a an enemy combatant. The second chapter "The protection against exclusion and constitutional rights of an individual" deals with: social exclusion in the light of the constitution and the constitutional State tasks; the protection of national minorities; the protection of refugees against exclusion; and Yogyakarta Principles. The third chapter "Directives for the Polish foreign policy resulting from the constitutional principle of the protection of individual`s rights" tackles: the responsibility of the State for human rights in international relations; the ratification of the European Charter of Fundamental Rights; humanitarian intervention and the responsibility to protect; and the territorial applicability of constitutional human rights guarantees.

(Zdzisław Kędzia, Antoni Rost)

BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA A KONSTYTUCYJNE PRAWA JEDNOSTKI

KRZYSZTOF WOJTOWICZ
Standard regionalny/międzynarodowy odpowiedzialności władzy publicznej za zapewnienie bezpieczeństwa