Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Szarpidruty i poeci. Piosenka wobec przemian społecznych i kulturowych ostatnich dekad

  • Dostępność: dostępny
  • ISBN: 978-83-232-3162-2
  • Kategoria: Filologia Polska
  • Data wydania: 2017 (dodruk 2017)
42,00 zł
Wersja elektroniczna
Platforma: ibuk.pl

Książka stanowi próbę nowego spojrzenia na znaczenie tekstu w piosence – poza stereotypowymi rozróżnieniami zależnymi od stylistyki muzycznej. Na równych prawach występują tu teksty z gatunku piosenki literackiej oraz warstwa słowna utworów rockowych, co pozwala na ukazanie różnic, ale i podobieństw między tymi odrębnymi – zdawałoby się – światami.

Perspektywa historyczna każe spoglądać na dorobek polskiej piosenki ostatniego półwiecza ze szczególnym uwzględnieniem przemian społeczno-politycznych dokonujących się w przełomowych momentach lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To wówczas następowały zmiany, które nobilitowały tekst piosenki z formy czysto rozrywkowej ku jednej z form społecznej komunikacji. Na tak zarysowanym tle autor dokonuje analiz porównawczych zarówno w obrębie tradycyjnie rozumianych gatunków, jak i pomiędzy nimi, ukazując jak istotną rolę pełni warstwa słowna piosenek w różnych odmianach gatunkowych.

W publikacji ukazano postawy i twórczość tak różnych artystów, jak: Jacek Kaczmarski, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Kleyff, Grabaż (Krzysztof Grabowski), Kazik (Kazimierz Staszewski), Grzegorz Ciechowski, Spięty (Hubert Dobaczewski), Pablopavo (Paweł Sołtys), Marcin Świetlicki i inni. Niebagatelną rolę odgrywa tu problematyka zaangażowania społecznego artystów, którzy traktują własną twórczość jako sposób wypowiedzi na temat otaczającego świata, próbując opisywać rzeczywistość i wpływać na jej kształt.

 

Spis treści
(Rozmiar: 109.1 KB)
Recenzaj w IKSie
(Rozmiar: 220.7 KB)
Recenzja w artPapierze
(Rozmiar: 128.5 KB)
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Szarpidruty i poeci. Piosenka wobec przemian społecznych i kulturowych ostatnich dekad
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Tytuł (EN) Twangers and poets: lyrics in the context of social and cultural change of the recent decades
Typ publikacji Monografia
Wydanie I
Seria Filologia Polska nr 173
ISSN 0554-8179
ISBN 978-83-232-3162-2
Liczba stron 444
Liczba arkuszy wydawniczych 25,00
Format [cm] 17,0 x 24,0
Rodzaj oprawy miękka
Zapisz się