Podręcznik zawiera teksty dotyczące polskiej drogi do Unii Europejskiej. Wybrane fragmenty ukazały się w prestiżowej gazecie codziennej "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w okresie od października 2002 do lipca 2003, przedstawiają zatem najbardziej aktualne wydarzenia i opinie. Autorem większości z nich jest korespondent ww. gazety w Polsce. W podręczniku zamieszczono również wywiady z przedstawicielami życia politycznego i kulturalnego w Niemczech i Polsce. Do każdego tekstu opracowano liczne urozmaicone zadania. Mają one pomóc w przyswajaniu i utrwalaniu słownictwa tematycznego i zwrotów frazeologicznych.

• Vorwort

• Kapitel 1: Die Jugend und ihr Selbstverständnis
  • Kapitel 2: Eine Nachhilfestunde in Geschichte
  • Kapitel 3: Vor dem Gipfel in Kopenhagen