Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Pokolenie „Współczesności”. Twórcy. Dzieła. Znaczenie

  • Dostępność: dostępny
  • ISBN: 978-83-232-3152-3
  • Kategoria: Filologia Polska
  • Data wydania: 2016
26,00 zł

Zbliżająca się sześćdziesiąta rocznica Października 1956 roku zachęca do podjęcia naukowej refleksji na temat jednego z najważniejszych pokoleń literackich w historii literatury polskiej, które jest z tym okresem nierozerwalnie związane – pokolenia „Współczesności”. Jest to dobra okazja, by pokusić się o ujęcia syntetyczne, porządkujące, weryfikujące dotychczasową wiedzę i oceny miejsca generacji w kulturze powojennej.

Twórcy pokolenia „Współczesności” odegrali istotną rolę w przemianach polskiej kultury (głośne i dyskutowane propozycje estetyczne, demokratyzowanie literatury poprzez prozę lumpowską, praca w instytucjach kultury – czasopisma, teatr itp.). Poszukiwania artystyczne przedstawicieli tej generacji wyznaczyły drogę najważniejszym kierunkom, prądom i nurtom polskiej kultury powojennej.

Zebrane w tomie artykuły analizują pokoleniowe wyobrażenia i konsekwencje identyfikacji pokoleniowej, zachęcając do ponownego przyjrzenia się samej kategorii pokolenia; prezentują publicystykę i krytykę literacką towarzyszącą tej generacji; lokują „Współczesność” w szerszym kontekście przemian kultury XX wieku (estetyka nowoczesności, idee literackiej autonomii i społecznej aktywności).

Spis treści
(Rozmiar: 161.6 KB)
Od redakcji
(Rozmiar: 121.1 KB)
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Pokolenie „Współczesności”. Twórcy. Dzieła. Znaczenie
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Typ publikacji Monografia
Wydanie I
Seria Filologia Polska nr 171
ISSN 0554-8179
ISBN 978-83-232-3152-3
Liczba stron 282
Liczba arkuszy wydawniczych 18,00
Format [cm] 17,0 x 24,0
Rodzaj oprawy miękka
Zapisz się