Końce i początki. Socjologiczne podsumowania, socjologiczne zapowiedzi

• Dostępność: dostępny
  • ISBN: 978-83-232181-8-0
  • Kategoria: OUTLET, Socjologia
  • Data wydania: 2008

Publikacja zawiera studia i materiały przygotowane przez pracowników naukowych Instytutu Socjologii UAM. Każdy z prezentowanych tekstów stanowi autonomiczną całość, lecz wszystkie mieszczą się w przyjętym nurcie badawczym. Dlatego można je traktować dwojako i czytać na dwóch poziomach. Po pierwsze, każdy z nich można czytać i oceniać na poziomie jego konkretnych treści, kotwiczących go w takim czy innym nurcie badawczym, w takim czy innym kręgu problemowym, w takiej czy innej tradycji metodologicznej. Po drugie jednak, każdy z tych artykułów można traktować również jako (mniej albo bardziej zobowiązującą) deklarację dzisiejszych i przyszłych zainteresowań naukowych. W książce przeważają teksty o charakterze teor-tycznym, odnoszące się do rzeczywistości społecznej.

This book is a collection of articles written by research workers of the Department of Sociology of Adam Mickiewicz University. The common feature of all articles contained in this book is an attempt to signal research problems, which can be treated as a programme of modern, scientifically ambitious and inspiring sociology which, at the same time, responds to practical demands. From the reader's point of view, this book can be treated as a specific compendium of the scientific interests of the Poznari sociological community. The great variety of topics of the articles may be interpreted as a result of "dissipation" of contemporary philosophy. However, this variety is actually a proof of the dynamism of Poznan sociology and of its openness to new challenges.

Część I. INSPIRUJĄCA TEORIA SOCJOLOGICZNA

KAMIL KACZMAREK
Klasyczna teoria charyzmy Maxa Webera. Kilka problemów z empirycznym    zastosowaniem
PRZEMYSŁAW PLUCIŃSKI
]urgena Habermasa koncepcja państwa i prawa
PIOTR CICHOCKI
Problemy habermasowskiej rekonstrukcji pojęcia działania strategicznego
DOROTA MROCZKOWSKA
Emocje jako przedmiot refleksji socjologicznej. Poglądowy zarys problematyki

Część II. KRAJOBRAZ PO TRANSFORMACJI

MARIAN GOLKA
Początki - końce - trwanie
AGNIESZKA FIGIEL
Podziały społeczno-polityczne we współczesnej Polsce. Analiza dyskursu polityki na    przykładzie wybranych partyjnych programów wyborczych z lat 2001 i 2005
PAWEŁ RUSZKOWSKI
Polski konserwatyzm potransformacyjny. Od konserwatyzmu klasycznego do    neoklasycznego
RENATA SUCHOCKA
Współczesna inteligencja polska - czy zbyteczna warstwa społeczna?

Część III. STARE I NOWE NIERÓWNOŚCI. STARZY I NOWI WYKLUCZENI

KRZYSZTOF PODEMSKI
Struktura społeczna Polski w programach partyjnych w 2005 roku
ALICJA RACINIEWSKA
Polska bieda w zwierciadle "Gazety Wyborczej". W kierunku analizy języka nierówności    w polskim dyskursie publicznym
MONIKA OLIWA-CIESIELSKA
Nowe aspekty dookreślania kategorii marginalizacji
JOANNA MAZUR
Sytuacja kobiet na rynku pracy w Unii Europejskiej w krajach Europy Środkowo -    Wschodniej
ANITA KOSMALA
Stosunki społeczne w przedsiębiorstwie
JAROSŁAW URBAŃSKI
Współczesny ruch pracowniczy w Polsce - od realnego socjalizmu do realnego    kapitalizmu

Część IV. ZAUFANIE - NIEUFNOŚĆ - SPRAWSTWO - BEZRADNOŚĆ

PRZEMYSŁAW WECHTA
Umowa jako instytucja społeczna
ANNA KOTLARSKA-MICHALSKA
Przejawy i uwarunkowania niepewności jednostkowej i społecznej
MICHAŁ KORCZYŃSKI
Socjologia zaprzeczania jako obiecująca optyka ujmowania jawnego wymiaru    zakulisowych aspektów życia społecznego
GRAŻYNA FILIPIAK
Koncepcje akceptacji tego, co nieuchronne

Część V. CIELESNOŚĆ - ZDROWIE - WŁADZA

HONORATA JAKUBOWSKA-MROSKOWIAK
Socjologia ciała. Nowe spojrzenie na stare problemy badawcze
SABINA KRÓLIKOWSKA
Promocja zdrowia - prozdrowotny styl życia - płeć biologiczna i kulturowa
IWONA BORKOWSKA
Zastosowanie nowych technik medycznych a podstawowe prawa człowieka

Część VI. MOBILNE SPOŁECZEŃSTWO

STANISŁAW LISIECKI
Kontynuacje i kierunki badań nad najnowszą falą emigracji z Polski
ELŻBIETA SMOLARKIEWICZ
Tożsamość w warunkach migracji
ADRIAN LIS
Kontakt a konflikt w warunkach pogranicza etnicznego - konieczność czy    możliwość?
JAKUB ISAŃSKI
Turystyka źle zorganizowana

Część VII. SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE, SPOŁECZNOŚCI LOKALNE

MAREK NOWAK
Społeczeństwo obywatelskie - próba rekonceptualizacji i wprowadzenie do    operacjonalizacji inspirowane socjologią działania Jiirgena Habermasa
MICHAŁ NOWOSIELSKI
Jak badać ruchy społeczne?
KRZYSZTOF BONDYRA
Rozwój lokalny w Wielkopolsce - trzecie przejście rozwojowe

Część VIII. NOWE STRATEGIE BADANIA RZECZYWISTOŚCI SPOŁECZNEJ

IWONA PRZYBYŁ, ALDONA ŻUREK
Tożsamość socjologii rodziny - utrata czy tworzenie nowych podstaw badawczych.    Kondycja polskiej socjologii rodziny w ostatnim piętnastoleciu
MONIKA FRĄCKOWIAK
Postawy kobiet wobec wartości w świetle wyników badań socjologicznych. Nowe trendy    w badaniu systemów wartości
RAFAŁ DROZDOWSKI, MAREK KRAJEWSKI
Czego nie widzimy, a co można zobaczyć, uważnie się przyglądając [zdjęciom]?

Napisz opinię o produkcie:Końce i początki. Socjologiczne podsumowania, socjologiczne zapowiedzi
Tytuł (EN) End and beginnings. Sociological summaries, sociological announcements
Seria Socjologia nr 52
ISBN 978-83-232181-8-0