Inspiracje Korczakowskie. Wokół „Prawideł życia“ w 80. rocznicę wydania

Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Prezentowana praca jest pierwszą z planowanej serii „książek o książkach”. Zamysł jest taki, by poddać gruntownej i wielostronnej analizie ważne teksty pedagogiczne, lokując płynące z nich inspiracje w szerokim kontekście współczesności. Taki zabieg daje możliwość dokonania szczególnych „odsłon myśli”. Kolejna publikacja w serii ma dotyczyć Pamiętnika Janusza Korczaka.
Nikt do tej pory nie prowadził badań porównawczych myśli i praktyk edukacyjnych na podstawie tylko jednej rozprawy lidera danego nurtu. Najczęściej jednak poddajemy badaniom całą twórczość lub jakiś jej zbiór. Pomysł zatem na to, by dokonać analizy tylko jednej książeczki Starego Doktora pt. Prawidła życia, jest czymś wyjątkowym. Znakomicie zresztą uzasadnia jego powody redaktor tomu – dr Zbigniew Rudnicki z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, który po korczakowsku właśnie odwołuje się nie tylko do etymologii pojęcia ‘prawidła’, ale i włącza w nie własną biografię, wspomnienia z lat dziecinnych. W tym też wyraża się ów niepowtarzalny klimat zaproszenia do studiów nad rozprawką, która może mieć daleko idące następstwa. (…) Redaktor niniejszego tomu mądrze i pięknie nie tylko uczcił wraz z zespołem autorów 80. rocznicę wydania Prawideł życia Janusza Korczaka, ale także pokazał, że nadal można i warto odczytywać je na nowo, przez pryzmat zmieniającego się świata, kultur, doświadczeń życiowych i współczesnych teorii pedagogicznych oraz nauk pogranicza. Niepowtarzalną wartością tego zbioru jest włączone do jego powstania młode pokolenie pedagogów – refleksyjnych, oczytanych i poszukujących własnej ścieżki narracji.
prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski (z recenzji)

This book is an outcome of the work of a team of educationalists who took up the task to take an in-depth look at only one of Janusz Korczak"s works, i.e. his Prawidła życia [Rules of Life]. Although over 80 years have passed sińce the book was first published, it seems that it still contains an enormous inspirational potential. The authors put together the results of their own research experiences with the message of the Old Doctor hence we encounter different perspectives: philosophical, that of special education, psychological, that of cultural education, feminist, that of social education, multicultural and ultimately considerations which are the effect of teaching practice. A differentiated approach gave an opportunity to probe various aspects of Korczak's thought and to bring out that which is still current and interesting in it. Research work on the text of Prawidła życia [Rules of Life] gave as a result a po-lyphony of voices showing the unusual complexity and many layers of Korczak's thought. This book is an attempt at a dialogue with a fragment of Janusz Korczak's masterpiece, which is his Prawidła życia [Rules of Life]. Authors of the texts contained in this book confronted the Old Doctor"s text with modern realities and their own research experience. The effect of this research are in-depth considerations of the problems to which Korczak drew attention 80 years ago. His texts should continuously be consid-ered as an important materiał, which inspires humanists to thoroughly reflect on man and his develop-ment during his whole life.

Wstęp (Zbigniew Rudnicki)
Przemysław Gąsiorek
„Najbliżsi" - o Korczaku i korczakowskich interpretacjach bliskości
Sławomir Futyma