Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Hydrologia obszarów lądowych

  • Dostępność: dostępny
  • ISBN: 978-83-232-3331-2
  • Kategoria: Geografia/Geologia
  • Data wydania: 2018
60,00 zł

Woda stanowi podstawę rozwoju życia i jest warunkiem niezbędnym do jego istnienia, decyduje o jego różnorodności na Ziemi, intensywności oraz o gospodarce rozległych obszarów. Jest również, zdaniem Leonarda Vinci, siłą napędową natury. Woda jest także najpowszechniej używanym surowcem, zarówno w przemyśle, jak i w szeroko pojętej gospodarce. Jej właściwości są nieporównywalne z innymi substancjami naturalnymi i dlatego nazywana jest najniezwyklejszą substancją. Ponad 2/3 powierzchni naszej planety pokryte jest wodą, jednak tylko niecałe 3% całej jej objętości występuje na obszarach lądowych.

Celem opracowania jest przybliżenie warunków występowania i krążenia wód na Ziemi oraz ich znaczenia w rozwoju społeczeństw i środowiska. Ponadto zwrócona zostanie uwaga na właściwości obiektów wodnych, zachodzące w nich procesy, związki z otaczającym środowiskiem i czasową zmienność zjawisk wodnych na obszarach lądowych, jak również możliwości badań poszczególnych problemów w ujęciu przestrzennym i czasowym. W nieznacznym tylko stopniu uwzględniono wpływ działalności gospodarczej człowieka na obieg, rozmieszczenie i jakość wód na Ziemi.

Ze względu na obszerność problematyki pracę podzielono na trzy części. Pierwsza część obejmuje problemy związane z rozwojem hydrologii jako nauki, genezę wody na Ziemi, właściwości i krążenie wody na Ziemi. Druga część zawiera charakterystykę zjawisk i obiektów wodnych na obszarach lądowych i ich uwarunkowania wiążące się ze zmiennością czasową i przestrzenną warunków obiegu wody, natomiast trzecia, bardziej szczegółowa, przedstawia procesy hydrologiczne zachodzące w zlewni.

Praca może stanowić bazę wiedzy hydrologicznej dla studentów różnych kierunków z zakresu nauk o Ziemi, przyrodoznawstwa czy też ochrony środowiska, głównie jednak dla studentów geografii, aby nauczyli się rozpatrywać wody naturalne jako nieodłączną część środowiska i krajobrazu geograficznego, będącego z nim w ciągłym wzajemnym oddziaływaniu. To woda decyduje o intensywności życia na danym obszarze i typie krajobrazu oraz warunkuje tempo obiegu materii.

Spis treści
(Rozmiar: 142.9 KB)
Przedmowa
(Rozmiar: 98.5 KB)
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Hydrologia obszarów lądowych
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Typ publikacji Monografia
Wydanie I (dodruk 2018)
ISBN 978-83-232-3331-2
Liczba stron 876
Liczba arkuszy wydawniczych 59,00
Format [cm] 17,0 x 24,0
Rodzaj oprawy twarda
Zapisz się