Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Historia narodowa jako element wsparcia republikanizmu francuskiego w XIX wieku (J. Michelet, E. Quinet, E. Lavisse)

  • Dostępność: dostępny
  • ISBN: 978-83-232-3286-5
  • Kategoria: Prawo
  • Data wydania: 2018
27,00 zł
Wersja elektroniczna
Platforma: ibuk.pl

Głównym celem książki jest wykazanie wpływu, jaki na oblicze francuskiego republikanizmu wywarła historia narodowa. We współczesnym dyskursie politycznym pomijana jest rola historyków w rozwoju myśli politycznej. Świat idei kształtują socjologowie, politolodzy i prawnicy, podczas gdy historykom pozostawia się jedynie analizę przeszłości. Nie bez powodu jednak wiek XIX we Francji jest nazywany wiekiem historii. Był to bowiem okres, w którym tworzyło wielu wybitnych historyków, a sama historia narodowa stała się ważnym elementem wspierającym idee republikańskie i wpływającym na życie francuskiego społeczeństwa. Po wybuchu Wielkiej Rewolucji i ostatecznym upadku ancien régime'u pojawiła się potrzeba spisania nowej historii, takiej, która przedstawiłaby prawdziwe życie francuskiego społeczeństwa. Lud potrzebował własnej historii. Michelet, Quinet i Lavisse doskonale wypełnili tę lukę, dając Francji monumentalne dzieła historyczne i utrwalając w świadomości narodu podstawowe założenia przyświecające francuskiej myśli republikańskiej na czele z ideą suwerenności ludu.

Spis treści
(Rozmiar: 96 KB)
Summary
(Rozmiar: 98 KB)
Słowo wstępne
(Rozmiar: 69.7 KB)
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Historia narodowa jako element wsparcia republikanizmu francuskiego w XIX wieku (J. Michelet, E. Quinet, E. Lavisse)
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Tytuł (EN) National history as an element supporting French republicanism in the 19th century (J. Michelet, E. Quinet, E. Lavisse)
Typ publikacji Monografia
Wydanie I
Seria Prawo nr 211
ISSN 0083-4262
ISBN 978-83-232-3286-5
Liczba stron 186
Liczba arkuszy wydawniczych 12,00
Format [cm] 17,0 x 24,0
Rodzaj oprawy miękka
Zapisz się