Monografia stanowi próbę weryfikacji założeń filozoficznych, na których August Cieszkowski oparł swoją holistyczną interpretację historii. Koncepcja czołowego przedstawiciela XIX w., myśli polskiej okresu międzypowstaniowego, przedstawiona po raz pierwszy w Prolegomenach do historiozofii, zakłada, że adekwatne uchwycenie istoty procesu historycznego wymaga radykalnie pojętego ujęcia całościowego. Autor nawiązuje do Heglowskiego paradygmatu filozofii dziejów, z którego pochodzi idea holistycznej „dialektyki historii” Augusta Cieszkowskiego.

The aim of the study is, primarily, a critical confrontation of the original design of Cieszkowski's historiosophical concept with its final realization. Secondly, an attempt is made to account for fundamental aspects of the multi-level structural relationship existing between Cieszkowski's concept and its key theoretical point of reference, i.e. Hegelian philosophy. The achievement of the research goal thus established required, on the one hand, a relatively independent approach to Cieszkowski's two main works: Prolegomena zur Historiosophie (Prolegomena to Historiosophy) and Ojcze Nasz (Our Father) in order to analyze their, to a certain extent, different genesis and influences; and - on the other hand - called for a consistent interpretative key which would, in a broader perspective, make it possible to reach an agreement between two partially competitive visions of philosophy of history underlying the two works. The proposed discussion identifies the key in Cieszkowski's pursuit of a unique "holistic" interpretation of history which is so distinct for his historiosophical system. The tendency can be identified both at the foundation of the idea of "philosophy of action" proposed in Cieszkowski's youthful Prolegomena, and at the basis of his "religious philosophy" expounded in Ojcze nasz. An all-encompassing critical analysis of this problem, incorporating Cieszkowski in the broader context of struggle of modern thought with the fundamental problem of relationship between philosophy and history - and thus defining a framework for the theoretical validity of the historiosophical vision of the Polish thinker, is the main theme pursued in the study.

I. Heglowska radykalizacja liniowej koncepcji dziejów i jej filozoficzne ograniczenia

1. Spekulatywne ujęcie procesu historycznego

1.1. Historia - jako kształtowanie się pojęcia ducha
1.2. Ukryty cel dziejów