Czytelnik jako kobieta. Wokół literatury i teorii

Autorka prezentowanej publikacji postrzega siebie jako badaczkę współczesności, jednak feministyczna perspektywa sprawiła, że sięgnęła do epok odległych czasowo - do XVIII i XIX wieku. Przywołuje dawne arcydzieła z odświeżonym zaciekawieniem, zadaje im pytania nieco inne od rutynowych i sprawdza, co z tego wyniknie. Z obszaru feministycznej ideologii wydobywa problemy literaturoznawcze i otwiera zupełnie nowe, historycznoliterackie i teoretyczne perspektywy, a każdy rozdział pracy zawiera oryginalną reinterpretację dotychczasowych badań. Praca składa się z ośmiu obszernych studiów obejmujących swym zakresem literaturę polską i europejską od Oświecenia do końca XX wieku.

The book comprises a series of articles focusing on various phenomena of Western literature and theory seen from the point of view of the woman reader. The author argues that reading is a highly gendered practice, although not necessarily one determined by the sex of a reader. Exploring Western writings from Rousseau to Joyce (via Wollstonecraft, Austen, Blake, Mickiewicz, Tolstoy, James, Mann, Woolf, Nalkowska, Schulz, Gombrowicz and others) she discusses such central themes as: the woman reader; gender and experience; society and stereotypes; honour; strategies of conversation; feminist discourse in current Slavic literature; and representations of affirmative femininity in the modern novel.

• Wprowadzenie
  • I. Kobieta jako czytelnik, czytelnik jako kobieta
  • II. Doświadczenie a płeć w literacko-filozoficznym dyskursie oświecenia i romantyzmu
  • III. Powieść o socjecie a stereotypy