Najlepsze książki zostały wybrane

W poniedziałek 12 lutego 2024 r. w siedzibie Wydawnictwa Naukowego UAM w Poznaniu zostały rozstrzygnięte trzy konkursy na najlepsze książki związane z Poznańskimi Targami Książki (8-10 marca 2024):

- Konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Nauki oraz o Nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

- Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. Księdza Edwarda Pudełki,

- Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.

Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone w piątek 8 marca 2024 r. podczas uroczystości otwarcia Poznańskich Targów Książki 2024.

W tym roku łącznie w trzech konkursach 63 wydawców zgłosiło 157 tytułów. W konkursie na najlepszą książkę akademicką 29 wydawców zgłosiło 72 tytułów, w konkursie SWSW 18 wydawców zgłosiło 49 tytułów, a konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową 16 wydawców zgłosiło 36 tytułów.

Jury w dwu pierwszych konkursach obradowało w składzie: red. Grażyna Banaszkiewicz, prof. Anna Cysewska-Sobusiak (Politechnika Poznańska), red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Przemysław Hauser (UAM), Henryk Podolski (były przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych), prof. Grzegorz Raubo (UAM) i prof. Waldemar Uchman (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Jury przyznało w pierwszym z konkursów dwie nagrody główne oraz dwa wyróżnienia, a także wyróżnienie za wyjątkową szatę edytorską oraz nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego stoiska w przyszłorocznej edycji Poznańskich Targów Książki.

W drugim konkursie przyznano nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia, a także wyróżnienie za wyjątkową szatę graficzną oraz nagrodę dziennikarzy.

W trzecim konkursie – na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta miasta Poznania – jury obradowało w składzie: prof. Mirosław Adamczyk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), red. Grażyna Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Henryk Mruk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. Grzegorz Raubo (UAM), Olcha Sikorska (PTWK) i red. Grażyna Wrońska. Przyznano nagrodę główną oraz cztery wyróżnienia.

Uczestnicy obrad podkreślali wzorową organizację konkursów, jaką od lat zapewnia Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także wysoki poziom dyskusji oraz wspaniałą atmosferę spotkań.