Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Konkurs Nagroda im. Prof. Jerzego Skowronka

Konkurs Nagroda im. Prof. Jerzego Skowronka

Podczas tegorocznych 30. Targów Książki Historycznej w Warszawie ( 27 – 30.11.2022) już po raz 27. przyznano Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka dla autorów książek z dziedziny historii i archiwistyki.

Wyróżnienie otrzymał prof. Bogusław Zieliński  za przekład, wstęp i objaśnienia książki „Jole Stanišić, List otwarty do komunistów wszystkich krajów”, seria „Filologia Słowiańska”, nr 54.

Ceremonia wręczenia Nagrody odbyła się 24 listopada 2022 r. w ramach 30. Targów Książki Historycznej 2022.

Konkurs jest poświęcony pamięci prof. Jerzego Skowronka, który w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji.

Zobacz: Jole Stanišić, List otwarty do komunistów wszystkich krajów

Fot. Dominik Kałasz.Zapisz się