Inwentarze kolegiów jezuickich

- Pokasacyjne inwentarze kolegiów jezuickich przechowywane w Białorusi i Rosji wkrótce będą dostępne dla naukowców z kraju i zagranicy. Materiały mogą rzucić nowe światło na działalność Komisji Edukacji Narodowej – pisze Ewa Konarzewska-Michalak w najnowszym wydaniu Życia Uniwersyteckiego.

Dr Andrea Mariani z Wydziału Historii UAM otrzymał grant Opus na opracowanie i edycję źródłową inwentarzy pochodzących z kolegiów jeziuickich w Nieświeżu i w Nowogródku. Historyk opracował pierwszą całościową edycję tego typu („Inwentarze kolegium jezuitów w Nieświeżu oraz jego majątków ziemskich z przełomu roku 1773 i 1774”). Kontynuacją książki opublikowanej w tym roku przez Wydawnictwo Naukowe UAM jest właśnie projekt, który umożliwi prowadzenie badań porównawczych.

Artykuł w Życiu Uniwersyteckim:Tajemnice jezuickich inwentarzy

Zobacz książkę:Inwentarze kolegium jezuitów w Nieświeżu oraz jego majątków ziemskich z przełomu roku 1773 i 1774

(Źródło: ŻU 07-08/2020)