Historia wiecznego pióra. Jak powstało ?

W PR 1 została wyemitowana audycja Eureka, w którym głównym gościem był prof. Aleksander Mikołajczak z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od lat jest kolekcjonerem wiecznych piór i autorem niedawno opublikowanej przez WN UAM książki "Design kleksa. Społeczna historia wiecznych piór". Audycje prowadziła Katarzyna Kobylecka.

- W Kodeksie Atlantyckim znajdujemy wyrysowane przez Leonarda wieczne pióro, które jest oparte na idei zbiorniczka z atramentem połączonego z końcówką piszącą. O ile wiadomo, nigdy takie pióro nie zostało skonstruowane, a próby wykonywane już w XX wieku również nie powiodły się. Z tego powodu, że nie mamy tam rozrysowanej najważniejszej części wiecznego pióra, czyli spływaka, który znajduje się pod stalówką – mówił w Jedynce prof. Aleksander Mikołajczak.

Eureka to audycja popularnonaukowa emitowana regularnie w PR 1.

Audycji można posłuchać tutaj: Historia wiecznego pióra

Zobacz książkę: Design kleksa. Społeczna historia wiecznych piór