Dialog z młodymi widzami

W książce omówiono zjawisko asymilowania przez kino przeznaczone dla młodego widza treści i konwencji estetycznych filmów zdefiniowanych gatunkowo i skierowanych dla dorosłych. Jest ono konsekwencją zarówno zaniku ponadgatunkowej kategorii film familijnego, jak i zmieniającej się i rosnącej świadomości kulturowej dzieci i młodzieży w dobie późnej nowoczesności.

Warto patrzeć na kino dla młodego widza w perspektywie nieostrej, jako wyraz sztuki i przemysłu skierowanych do osób będących w momencie przejścia od jednego stanu bycia do drugiego, osób, które często znajdują się w trudnym i długim procesie samookreślenia i nabywania tożsamości. Kino współczesne jest ciekawe i przychylne temu procesowi i łatwiej chce się z nim komunikować lub/i weń wpisywać.

Zobacz e-bookaUcieczka od dzieciństwa. Współczesny film dla dzieci i młodzieży w świetle kina gatunków