Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Barry Lyndon

Seria Klasyka Kina popularyzuje najwybitniejsze dokonania filmu polskiego, a także ukazuje polską kinematografię w kontekście europejskiej i światowej sztuki filmowej. Walorem dodatkowym prezentowanej Serii Klasyka Kina jest równoległe przygotowywanie edycji polskiej i angielskiej.

Warto podkreślić oryginalność opracowania kolejnych tomików oraz ich monograficzny charakter. Każdy z nich zawiera bowiem pełny opis filmu, esej krytyczny wraz z dokładną filmografią i fotosami z filmu i planu zdjęciowego. Stanowią więc nie tylko atrakcyjną lekturę, ale także – ze względu na walory poznawcze i dydaktyczne – są bardzo przydatne dla studentów kierunków filmoznawstwa, sztuki wizualnej oraz szkół artystycznych etc. Kolejne tomiki serii projektowane jako popularne minimonografie – napisane zostały lekko, nienużąco i ze znawstwem przedmiotu. Otrzymały przy tym atrakcyjną, bogato ilustrowaną szatę graficzną.

Książki wchodzące w skład Serii Klasyka Kina przeznaczone są dla szerokiego kręgu czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego, a także ośrodków upowszechniania kultury filmowej.

Autor rozpoczyna fascynującą podróż poprzez labirynty arcydzieła Kubricka od scharakteryzowania twórczej metody reżysera, która zgodnie z jego bogato uargumentowanym wywodem - polega na świadomym zakłócaniu mimetycznego porządku świata przedstawionego na rzecz w pełni celowego kształtowania autonomii dzieła sztuki. Bogata kultura muzyczna autora książki oraz rozległa erudycja umożliwiły wszechstronne oświetlenie nader skomplikowanych związków muzyki i obrazu w tym filmie, opis i wyjaśnienie semantycznych, emocjonalnych i stylistycznych funkcji jego muzycznej dramaturgii i jej kunsztownego splotu z wątkami fabularno-tematycznymi.
Monografia jest wysoce oryginalną, odkrywczą i w pełni autorską propozycją lektury arcydzieła Kubricka.

 • Podziękowania
 • Filmografia
  • ROZDZIAŁ 1. Metoda Kubricka
  • ROZDZIAŁ 2. Muzyka obrazów, obrazy muzyki
  • ROZDZIAŁ 3. Co jest tematem filmu?
  • ROZDZIAŁ4. Pojednanie, bunt i pojedynek
 • Epilog
 • Przypisy
 • Wskazówki bibliograficzne
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Barry Lyndon
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Typ publikacji Podręcznik, skrypt
Wydanie I
Seria Klasyka Kina
ISBN 83-232-1644-4
Liczba stron 81
Liczba arkuszy wydawniczych 4,00
Format [cm] 17,0 x 21,0
Rodzaj oprawy miękka

Produkty powiązane

Zapisz się