Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Baltazar Opec Żywot Pana Jezu Krysta (1522)

50,00 zł

– Wyróżnienie FENIKS w kategorii Edytorstwo, XXI Targi Wydawców Katolickich w Warszawie
– Wyróżnienie w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską, XXI Wrocławskie Targi Książki Naukowej
– Nominacja w 55. Konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku 2014”, 6. Warszawskie Targi Książki 2015

Żywot Pana Jezu Krysta jest jedyną zachowaną w całości średniowieczną polską narracją apokryficzną, obejmującą całe życie Chrystusa i Maryi, od Zwiastowania po Wniebowstąpienie i Wniebowzięcie. Jest arcydziełem prozy polskiej. Tekst ten przez stulecia cieszył się niezwykłą poczytnością w całej Rzeczypospolitej, o czym świadczą liczne jego wydania w języku polskim i litewskim ukazujące się aż po wiek XX.

Książka zawiera reprodukcję i edycję w transkrypcji dzieła Baltazara Opeca, które – ozdobione drzeworytami norymberskich artystów z kręgu Albrechta Dürera – w 1522 r. wydrukował w Krakowie Hieronim Wietor.

Od lektury Żywota Pana Jezu Krysta każdy mediewista winien zacząć poznawanie średniowiecza, ponieważ w znakomitym skrócie skupia on w sobie całą popularną ówcześnie religijną wizję świata i egzystencji człowieka. Każdy też historyk literatury i kultury staropolskiej powinien tę książkę przeczytać, gdyż przez kilka wieków władała religijną wyobraźnią Polaków.

Niniejsza publikacja jest pierwszą krytyczną edycją dzieła Baltazara Opeca z podaniem odmianek tekstowych dwóch następnych jego wydań: Floriana Unglera i Jana Sandeckiego (nakładem Jana Hallera) z 1522 r. i Hieronima Wietora z 1538 r.


Spis treści
(Rozmiar: 111.1 KB)
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Baltazar Opec Żywot Pana Jezu Krysta (1522)
Informacje szczegółowe
Wersja publikacji drukowana
Typ publikacji Inne
Wydanie I
ISBN 978-83-232-2788-5
Liczba stron 772
Liczba arkuszy wydawniczych 82,00
Format [cm] 21,0 x 29,7
Rodzaj oprawy twarda
Zapisz się