Language
Mobile navigation Home page

Fontes Historiae Antiquae XLVI: Diodorus Siculus, De Thebanorum principatu / Diodor Sycylijski, Hegemonia Teb

Księga XV Biblioteki Historycznej obejmuje lata 386-361/360 przed Chr. Nadano jej tytuł Hegemonia Teb, ponieważ jest to okres, w którym, mimo ogłoszenia pokoju Antalkidasa (387/386, zob. ks. XIV 110.2-4), zwanego też królewskim, oddającym hegemonię w Grecji w ręce Sparty, na znaczeniu zaczęli coraz więcej zyskiwać Tebańczycy. Sygnałem tego było ich pierwsze zwycięstwo nad Spartanami, odniesione w roku 375 w bitwie pod Tegyrą. Kolejne, w starciu pod Leuktrami w roku 371, uczyniło Teby hegemonem.
Podstawą narracji Diodora Sycylijskiego jest przekaz Efora z Kyme. Korzystał także, a przynajmniej znał, prace Durisa z Samos, Anaksymenesa z Lampsakos i Ksenofonta. W przypadku tego ostatniego relacja Diodora pozwala kontrolować jego narrację zawartą w Historii greckiej (Helleniká), doprowadzonej do bitwy pod Mantineją, ewentualnie także ją uzupełniać. Warto wskazać, że od roku 362 aż do wyprawy Aleksandra Wielkiego (334) Diodor jest jedynym autorem, którego zachowana twórczość dostarcza nam relacji ciągłej.

Od Redakcji (Sylwester Dworacki)

Hegemonia Teb

Komentarz (do tekstu polskiego)

Bibliografia

Write Your Own Review
You're reviewing:Fontes Historiae Antiquae XLVI: Diodorus Siculus, De Thebanorum principatu / Diodor Sycylijski, Hegemonia Teb
Detailed information
Publication Version printed
Type of publication Monografia
Edition I
Series Fontes Historiae Antiquae XLVI
ISSN 1506-5898
ISBN 978-83-232-3618-4
Number of pages 180
Number of publishing sheets 12,00
Format [cm] 17,0 x 24,0
Type of binding paperback

Related Products

Sign up