Language
Mobile navigation Home page

Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej

PLN 45.00

Książka poświęcona została zjawisku protestacyjnych samospaleń i wybranym dziełom, które się do nich odnosiły. Protestacyjne samospalenia to dobrowolne, manifestacyjne i radykalne wystąpienia perswazyjne, które podejmowane są w imię wartości uznawanych przez osobę decydującą się na taką formę sprzeciwu za godne tego, aby poświęcić za nie życie. Są oglądane (na żywo i z odtworzenia) i mają być oglądane, gdyż zakładają wystąpienie przed innych i przed innymi, aby językiem cierpienia ciała i żywiołu ognia wyrazić niezgodę i/lub żądać zmiany.

W drugiej połowie dwudziestego wieku, po głośnym samospaleniu wietnamskiego mnicha buddyjskiego Thích Quảng Đứca w 1963 roku, protesty samobójcze w ogniu weszły do arsenału pokojowych działań protestacyjnych i kojarzone są z walką bez przemocy (przemoc oczywiście występuje w nich, lecz kieruje się ją przeciwko sobie samemu, a nie innym). Trzon publikacji stanowią szczegółowe studia sześciu przypadków samospaleń dokonanych z różnych przyczyn przez następujące osoby: Thích Quảng Ðức (1963), Norman Morrison (1965), Ryszard Siwiec (1968), Jan Palach (1969), Chun Tae-il (1970), Mohamed Bouazizi (2010).

Zostały one poprzedzone uwagami natury ogólnej, tworzącymi teoretyczną podstawę dla rozważań szczegółowych. Pomiędzy nimi znajduje się kalendarium w formie krótkich not i mikrostudiów wzbogaconych o informacje na temat dzieł poświęconych danemu przypadkowi. Pozwala ono zobaczyć globalny wymiar zjawiska, jego skalę oraz spektrum spraw, o które upominały się swoimi radykalnymi działaniami osoby protestujące.

Spis treści
(Size: 62.8 KB)
Summary
(Size: 122.2 KB)
Write Your Own Review
You're reviewing:Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej
Detailed information
Publication Version printed
Title (EN) A Cruel theatre of self-immolations. Suicide protests by fire and their resonances in contemporary culture
Type of publication Monografia
Edition I
Series Badania Interdyscyplinarne nr 51
ISSN 1895-376X
ISBN 978-83-232-3293-3
Number of pages 632
Number of publishing sheets 44,00
Format [cm] 17,0 x 24,0
Type of binding paperback
Sign up