Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Nominacja w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza 2023

Nominacja w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza 2023

 

Książka „Państwo tańczące. Mitologiczne źródła Platona nauki o tańcu” autorstwa Juliusza Protazego Grzybowskiego została nominowana w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza 2023.

Strategicznym celem konkursu jest popularyzacja książki naukowej i popularnonaukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs jest prestiżową i wyjątkową inicjatywą w Polsce, która rokrocznie towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie.

O książce:
W możliwym uproszczeniu książka dotyczy Platona nauki o tańcu. Platon o tańcu pisze sporo, ale nie zmienia to przecież tego, że jest to u niego kategoria szczególna i rzadko jest przedstawiana przez niego przedmiotowo. Raczej służy mu jako część zestawu narzędziowego. Przeniesienie jej zatem na obszar przedmiotowy musi być ostrożne i musi być szczególnie czułe na kłopoty związane z uprzedmiotowieniem właśnie. Stąd pewne zuchwałe decyzje metodologiczne, które wiodą autora monografii w stronę greckich mitów, które potraktowane zostały po części jako źródło rozstrzygnięć platońskich a po części jako miejsce, w którym nauka Platona mogłaby znaleźć właściwą akustykę.

Zobacz: Państwo tańczące. Mitologiczne źródła Platona nauki o tańcu

Zobacz: Nowminowani w w Konkursie o Nagrodę im. Jana DługoszaZapisz się