Michał Urbańczyk, "Fight Against Discrimination. Human Dignity in American Legal Tradition"

Książka jest zbiorem esejów, które mają zabrać czytelnika w podróż po amerykańskim prawie i amerykańskiej tradycji polityczno-prawnej. Ich wspólnym mianownikiem jest odnalezienie śladów wpływu idei godności człowieka na amerykański system ochrony praw człowieka i charakterystyka ponaddwuwiekowej walki z dyskryminacją różnych grup i mniejszości. Począwszy od poglądów Ojców Założycieli i powstania pierwszej nowożytnej republiki, poprzez walkę z niewolnictwem i dyskryminacją ze względu na płeć, aż do XX-wiecznych wyzwań związanych z aborcją, eutanazją i legalizacją związków jednopłciowych.
Mimo iż godność człowieka nie wstępuje ani w Konstytucji, ani w poprawkach do Konstytucji, wpływ tej idei na porządek prawny był, jest i będzie niebagatelny. Obok wolności, równości i sprawiedliwości jest ona bowiem jedną z zasadniczych wartości, które stanowią fundament ustroju, prawa i wymiaru sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Czytelnik w książce znajdzie rozważania dotyczące zarówno myśli politycznej i prawnej, jak i szeregu orzeczeń Sądu Najwyższego USA, które ustanowiły najważniejsze zasady prawne, poszerzając sferę wolności jednostki, i chroniły jego prawa obywatelskie. W treści czytelnik odnajdzie także postacie kluczowe dla amerykańskiej historii, jak rewolucyjnego publicystę Tomasza Paina, sędziego Sądu Najwyższego Jamesa Wilsona, sufrażystkę Elizabeth Cady Stanton czy wyzwoleńca i wybitnego abolicjonistę Fredericka Douglassa.