Język
Nawigacja mobilna Strona główna

Marcin Orlicki, Jakub Pokrzywniak, Aleksander Raczyński, "Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – nowe spojrzenie na znaną instytucję".

Marcin Orlicki, Jakub Pokrzywniak, Aleksander Raczyński, "Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych –  nowe spojrzenie na znaną instytucję".

Publikacja zawiera trzy zasadnicze bloki tematyczne: 1. Konstrukcja ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, 2. Granice ochrony osób poszkodowanych, 3. Dystrybucja ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Celem publikacji jest połączenie doświadczeń nauki prawa oraz praktyki w kontekście aktualnych wyzwań związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. W ramach pierwszego bloku poruszono m.in. zagadnienia konstrukcji ubezpieczenia OC PPM oraz jego ewolucji i kierunków przemian, actio directa, jurysdykcji w sporach z zakresu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, szkód wynikających z użycia pojazdu jako środka transportu oraz szkód wyrządzonych przez pasażera tudzież pojazd autonomiczny, wyczerpania sumy gwarancyjnej i ubezpieczenia OC nadwyżkowego, a także problematyce oddziaływania prewencyjnego. Drugi blok tematyczny poświęcono analizie roli orzecznictwa sądowego w wyznaczaniu granic ochrony osób poszkodowanych, ich szczególnej sytuacji i prawom oraz lukom w systemie ich ochrony. W ramach trzeciego bloku zaprezentowano zagadnienia analizy potrzeb i wymagań klienta przy zawieraniu umów ubezpieczenia OC PPM, uwagom de lege ferenda  oraz praktyce dystrybucji i obsługi ubezpieczeń komunikacyjnych.