Jan Paweł II - człowiek i dzieło

Bogdan Walczak (red.)

• Tytuł (en): -John Paul II - Man and Work. Proceedings of the Conference "University for John Paul II", Poznań, 26 April 2001
  • Typ publikacji: Inne
  • Rok wydania: 2001
  • ISBN: 83-232-1167-1
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana

Książka stanowi pokłosie konferencji naukowej "Uniwersytet Janowi Pawłowi II", zorganizowanej dla upamiętnienia przyjęcia przez Ojca Świętego doktoratu honoris causa UAM. Zawiera referaty ukazujące Jana Pawła II jako filozofa, teologa, wielkiego myśliciela, poetę, dramaturga i charyzmatycznego pasterza Kościoła powszechnego. Poszerza i systematyzuje wiedzę o tej wyjątkowej postaci współczesnego świata.

These are proceedings of a scientific conference University for John Paul II, organised to commemorate Holy Father's acceptance of a honoris causa doctorate of Adam Mickiewicz University. Papers read at the conference by professors of Adam Mickiewicz University in Poznań are included in the book. They show John Paul II as a philosopher, theologian, great thinker, poet, playwright and charismatic father of the Catholic Church. The book enhances and systematises knowledge about this remarkable figure of the modern world.