Dzieje Uniwersytetu w Poznaniu w latach 1945-2019

Stanisław Jankowiak, Tomasz Schramm (red.)       Redaktor serii Zbigniew Pilarczyk;                      Komitet Naukowy: Tadeusz Wallas (UAM), Michał Musielak (UMP), Monika Kozłowska (UPP), Tomasz Jurek (AWF)

• Tytuł (en): Te History of the University – 1945–2019
  • Rok wydania: 2019
  • Seria: Uniwersytet Poznański 1919-2019
  • ISSN: SERIA JUBILEUSZOWA
  • ISBN: 978-83-232-3470-8
  • Liczba arkuszy wyd.: -
  • Rodzaj oprawy: twarda, folia błyszcząca

Publikacja DARMOWA

Dzieje Uniwersytetu w Poznaniu w latach 1945-2019, przedstawiane w rozmaitych aspektach, wpisane są w dzieje Polski na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Historycznie czas ten dzieli się na dwa wyraźne okresy przedzielone cezurą roku 1989. Znajdowały one odzwierciedlenie w funkcjonowaniu uczelni, w czym kontekst społeczno-polityczny nieustannie przeplatał się ze spełnianiem zasadniczych zadań uniwersytetu, to znaczy prowadzeniem badań naukowych i działalności dydaktycznej. Ten pierwszy aspekt widoczny jest w rozdzieleniu wspomnianą datą rozdziałów zatytułowanych „Uniwersytet w przestrzeni publicznej”. Obecny jest jednak i w pozostałych. Autorzy starali się przedstawić, obok informacji o charakterze kronikarskim, także atmosferę zmieniającego się czasu; niektóre z opracowań mają przy tym charakter pionierski.

O serii Uniwersytet Poznański 1919–2019

Książka ukazuje się w serii Uniwersytet Poznański 1919–2019, upamiętniającej historię, dążenia oraz najważniejsze postaci naszej Alma Mater Posnaniensis. Jubileusz stulecia skłania do refleksji nad rolą uniwersytetów we współczesnym, dynamicznie zmieniającym i globalizującym się świecie. Powstanie Uniwersytetu Poznańskiego w burzliwych czasach po I wojnie światowej, w roku 1919, odmieniło życie Poznania, nadając mu nowy, akademicki wymiar i wpływając na jego naukowy, kulturalny, społeczny i gospodarczy rozwój. Miniony wiek, bogaty w wydarzenia w Polsce i świecie sprawił, iż dziś społeczność akademicka stoi w obliczu wielu nowych, trudnych wyzwań. Ale chociaż jako wspólnota uniwersytecka jesteśmy zwróceni ku przyszłości, skoncentrowani na rozwoju i zmianach XXI wieku – wciąż pamiętamy; nie lekceważymy tradycji, z której i w której wyrosły nasze uczelnie.