Miłość w epoce Ja. Studium socjopedagogiczne

Mirosława Ściupider-Młodkowska

Szczegóły produktu

 • Cena: 33.00 zł
  29.70 zł
  Taniej o : 10.00%

Dodatkowe informacje

 • Tytuł (en): Love in the time of Me. A sociopedagogical study
 • Typ publikacji: Monografia
 • Rok wydania: 2018
 • Wydanie: I
 • Seria: Psychologia i Pedagogika nr 268
 • ISSN: 0083-4254
 • ISBN: 978-83-232-3304-6
 • Liczba stron: 284
 • Liczba arkuszy wyd.: 18,00
 • Format [cm]: 17,0 x 24,0
 • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa + lakier UV
 • ::: UAM – Pasja dobrze wykształcona
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Abstrakt (pl)

Główny obiekt narracji teoretycznej i metodologicznej monografii stanowią relacje partnerskie doświadczane w skryptach biograficznych młodzieży studiującej z wybranych uczelni Polski i Czech (grupa czterystu studentów i dwudziestu par heteroseksualnych). Fenomen współczesnego uczucia nazywanego miłością przemienił się w proces terapeutycznych relacji. W nurcie pedagogiki społecznej zamanifestowano transgresję ogólnej odpowiedzialności za powodzenie lub niepowodzenie w jednostkowych relacjach z silną potrzebą uznania. Ogólnodostępne „dopalacze Ego”, promujące domenę selfie ergo sum zmieniają jakość relacji międzyludzkich w kierunku życzeniowej, wirtualnej relacji krótkiego trwania, bardzo konkurencyjnej dla związku rodzinnego i realnego. Nieustanna admiracja własnej osoby doprowadza do dewaluacji pojęcia wspólnotowości i namiętności w związkach międzyludzkich, nobilituje jednostkę osamotnioną, dla której projekt My – zwany partnerstwem jest kolejnym zintelektualizowanym zadaniem podziwianym i eksponowanym w epoce Ja. Dewaluacja pojęcia My i lansowanie jednostkowych pragnień może prowadzić do zjawisk nieobojętnych pedagogice społecznej, a związanych z konwersją kapitału społecznego kobiet na ich kapitał seksualny, takich jak: seksting, sponsoring, cyberpornografia. Źródła tych problemów nie należy szukać wyłącznie w psychologii osobowości, ale w całych strukturach społecznych odpowiedzialnych za miłości w epoce Ja.

Z recenzji (pl)

Przedłożona mi do oceny książka (powstała na bazie pracy doktorskiej) jest twórczym i wiarygodnym opracowaniem, w wielu częściach bardzo nowatorskim.

(…) Autorka niniejszej książki wpisuje się w poważnie uargumentowaną dyskusję o kształcie instytucjonalnym relacji wzajemnych kobiet i mężczyzn w kategoriach nie panowania, ale wyzwalania społecznego.

z recenzji wydawniczej prof. zw. dra hab. Andrzeja Radziewicza-Winnickiego

 

Problem badawczy postawiony przez dr Mirosławę Ściupider-Młodkowską jest wartościowym problemem naukowym – w perspektywie prób diagnozowania i zrozumienia relacji międzyludzkich w naszym (po)nowoczesnym społeczeństwie. Mamy  bowiem obecnie do czynienia w tej sferze życia społecznego ze zjawiskiem „dyskursywnego przesunięcia”. W tym kontekście książka ta z dużym powodzeniem łapie w „diagnostyczną kamerę” profile związków partnerskich, a fotografia, którą czytelnik uzyskuje, jest zarówno bardzo przekonująca, jak i interesująca.

(…) Jest to oryginalne dzieło, które stanowi niezaprzeczalny wkład Autorki w wybrane przez nią pole problemowe. Książka dowodzi też bardzo wysokiej ogólnej wiedzy teoretycznej Autorki zarówno w zakresie nauk społecznych, jak i szeroko rozumianej humanistyki.

z recenzji wydawniczej prof. dra hab. Zbyszko Melosika

Pobierz załączniki:

Wydawnictwo Naukowe
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Collegium Maius
ul. A. Fredry 10, 
61 - 701 Poznań
Centrala: 61 829 46 46,   Fax: 61 829 46 47,   Sprzedaż: 61 829 46 40
Dział Handlowy press@amu.edu.pl,    Sekretariat wydnauk@amu.edu.pl