Wymiary społecznego uczestnictwa w życiu. Między dzieciństwem a dorosłością

Hanna Krauze-Sikorska (red.)

• Tytuł (en): Dimensions of social participation in life. Between childhood and adulthood
  • Rok wydania: 2011
  • Seria: Psychologia i Pedagogika nr 157
  • ISBN: 978-83-232-2272-9
  • Rodzaj oprawy: twarda, błyszcząca

Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Wykrystalizowanie się nowej formacji kulturowej nazwanej przez Zygmunta Baumana „ponowoczesnością” przejawia się w dynamizmie życia społecznego, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu więzi międzyludzkich, próbach podważenia tradycyjnych wartości aksjologicznych. Wyzwaniem dla współczesnego człowieka staje się poszukiwanie takich strategii działania, które oparte na osobistym zaangażowaniu, otwartości, odpowiedzialności, pozwolą mu odkryć siebie samego, doświadczać personalizacji, będąc wśród innych i z innymi. Rozważania zawarte w tej monografii ukazują człowieka – od dzieciństwa po dorosłość – jako istotę, która budując wspólnotę z otaczającą go rzeczywistością materialną i innymi ludźmi, pragnie także odnajdować swoje powołanie i samodzielnie decydować o swoim losie.

A challenge for a modern man becomes the search for such action strategies which are based on personal commitment, openness, and reliability. These strategies will allow people to discover themselves and others, learn to cooperate with them and for their benefit. The authors of theoretical approaches and empirical studies covered in this publication concentrated on presenting different meanings and dimensions of social participation of a person in life, beginning from childhood to adulthood. The authors have also shown a rich perspective, interdisciplinarity and “multidimensionality” of the analyzed problems. The whole text allows the reader to think about relations with others and the world, because never had so many cases been dependent on man’s “multidimensionality” and his readiness to build his own biography, whose value is also marked by taking part in social life.

Przedsłowie. Rzecz o nauczycielskim spełnianiu się (HELIODOR MUSZYŃSKI)
Twórcze uczestnictwo w biegu życia. O naukowcu i nauczycielu nauczycieli, czyli Profesor Halinie Sowińskiej (HANNA KRAUZE-SIKORSKA)
Wstęp (HANNA KRAUZE-SIKORSKA)
JADWIGA LUBOWIECKA