Dyskrecjonalność w prawie administracyjnym

Krystian Ziemski, Maria Jędrzejczak (red.)

• Tytuł (en): Discretion in administrative law
  • Rok wydania: 2015
  • Seria: Prawo nr 188
  • ISBN: 978-83-232-2861-5
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

W monografii podjęto zagadnienie budzące sporo kontrowersji tak w doktrynie prawa administracyjnego, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych, tj. szeroko pojmowaną dyskrecjonalność działania administracji. Temat dyskrecjonalności występującej w stosowaniu i tworzeniu prawa przez organy administracji publicznej nie stanowił dotąd przedmiotu bliższych zainteresowań doktryny. Praca zbiorowa składa się z około trzydziestu opracowań, których autorami są profesorowie, doktorzy, doktoranci oraz studenci. W rezultacie w jednym opracowaniu można odnaleźć zarówno dojrzałość przemyśleń profesorskich, jak i świeżość poglądów autorów najmłodszej generacji. Monografia stanowi zestawienie tekstów naukowych wnoszących istotne elementy do nauki prawa w zakresie dyskrecjonalności ujmowanej w aspekcie teoretycznoprawnym, materialnym i proceduralnym.

Subject of interest in this monograph is the administrative discretion understood as freedom of action which has administrative body. This issue is controversial in the doctrine of administrative law, as well as in the case law of the administrative courts. On the one hand discretionary power makes regulations more flexible, but on the other hand it may lead to arbitrary decisions. The discretion in the hands of bodies of executive power, which includes administrative bodies, may raise concerns, especially in the context of the protection of individual rights, which is strongly accented in European law.

Wprowadzenie w pliku pdf do pobrania tutaj