O nas

Wydawnictwo Naukowe
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu

 

 • Wydawnictwo Naukowe UAM jest jednym z największych i najważniejszych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Jego początki sięgają 1920 roku, kiedy to Senat Uniwersytetu Poznańskiego powołał do istnienia specjalną Komisję Wydawniczą koordynującą publikowanie prac naukowych, a od 1962 roku Wydawnictwo funkcjonuje pod obecną nazwą jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 • Misją Wydawnictwa jest wspieranie społeczności akademickiej, zarówno pracowników, jak i studentów w promowaniu polskich dokonań naukowych w kraju i za granicą oraz tworzenie dobrego wizerunku Uczelni. Poprzez wysokie standardy etyki publikacyjnej, rzetelności naukowej oraz prac edytorskich zapewniamy najwyższy poziom wydawanych materiałów naukowych i dydaktycznych, o czym świadczy ponad 120 nagród, wyróżnień, nominacji przyznanych Wydawnictwu w prestiżowych konkursach skierowanych do wydawców.

 • Nasz profil wydawniczy to przede wszystkim monografie naukowe (ukazujące się w 50 seriach tematycznych), podręczniki, skrypty, słowniki, a także 25 czasopism naukowych (również w językach obcych). Publikujemy wyłącznie recenzowane treści.

 • Wydajemy rocznie średnio 200 tytułów.

 • Nasze książki otrzymały ponad 120 nagród, wyróżnień i nominacji w konkursach (10 w 2015 r., 12 w 2016 r., 11 w 2017 r.), w tym w roku 2009 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą książkę akademicką (Krzysztof Kurek, Teatr i miasto. Historia sceny polskiej w Poznaniu w latach 1782–1849), w 2011 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Konkursie na Najlepszy Podręcznik i Skrypt Akademicki (Alojzy Woś, Klimat Polski w drugiej połowie XX wieku), w 2014 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką (Henryk Samsonowicz, Studia z dziejów miast w średniowieczu), w 2015 – Nagrodę Targów Książki w Krakowie za opracowanie krytyczne prof. Jacka Brzozowskiego i prof. Zbigniewa Przychodniaka Beniowski. Poemat z roku 1841 i dalsze pieśni Juliusza Słowackiego, w 2018 Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką (Wawrzyniec Popiel-Machnicki, Adam Pleskaczyński, Konstancja Pleskaczyńska, Podróże nieodkryte. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego 1889-1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego).

 • Nasze publikacje prezentujemy na najważniejszych targach książki w Polsce i międzynarodowych wystawach polskiej książki naukowej organizowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, na międzynarodowych targach książki we Frankfurcie, Londynie, Zagrzebiu, Győr (Węgry) i Pekinie, a także podczas konferencji naukowych organizowanych przez wydziały UAM, spotkań tematycznych oraz innych imprez naukowych.

 • Od roku 1997 organizujemy Poznańskie Dni Książki Naukowej – od roku 2017 Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi – jedyne w Wielkopolsce targi książki akademickiej i popularnonaukowej.

  W wyniku współpracy podjętej z MTP 21. edycja odbyła się w rozszerzonej formule i nowej przestrzeni targowej. Zmianie uległ także termin imprezy – targi będą odbywać się wiosną, równolegle z największymi w Polsce Targami Edukacyjnymi, Poznańskimi Targami Książki Pegazik oraz Targami Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC. Wydarzeniu patronuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektor UAM oraz Prezydent Miasta Poznania. Targom, tak jak dotąd, towarzyszy bogaty program wydarzeń: promocje książek, panele dyskusyjne skierowane do różnych grup odbiorców, cykliczne spotkania branżowe Forum Wydawców oraz aż trzy konkursy przeznaczone dla wydawców książki naukowej i popularnonaukowej, dla dzieci organizowane są warsztaty artystyczne i edukacyjne.

 • Wydawnictwo jest jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, członkiem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Polskiej Izby Książki.

 • Nasze publikacje oferujemy w księgarniach naukowych na terenie całego kraju oraz wielu księgarniach internetowych, w zakresie e-publikacji współpracujemy z czytelnią on-line ibuk.pl oraz platformą publio.pl. Sprzedaż wysyłkową prowadzimy też za pośrednictwem księgarni internetowej www.press.amu.edu.pl i tam prezentujemy pełną ofertę wydawniczą.

Galeria zdjęć

Wydawnictwo Naukowe
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Collegium Maius
ul. A. Fredry 10, 
61 - 701 Poznań
Centrala: 61 829 46 46,   Fax: 61 829 46 47,   Sprzedaż: 61 829 46 40
Dział Handlowy press@amu.edu.pl,    Sekretariat wydnauk@amu.edu.pl