Relacje polsko-tureckie w oczach polskich, tureckich i ukraińskich badaczy. Zbiór studiów

Michał Jarnecki, Karol Kujawa (red.)

• Rok wydania: 2016
  • ISBN: 978-83-232-3145-5
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia błyszcząca

Niewiele jest w historii przykładów tak długiej, trwającej kilkaset lat tradycji oficjalnych relacji międzypaństwowych, jaką budowały przez wieki dwa, obecnie oddalone geograficznie od siebie państwa: Polska i Turcja; niegdyś sąsiedzi, czasem wrogowie, najczęściej jednak partnerzy, a nawet i przyjaciele. To, że w pewnych  kwestiach różnimy się w ocenach i nie zawsze posiadamy takie same interesy, nie dezawuuje tej przyjaźni. Stosunkowo niedawna okrągła rocznica sześciuset lat nawiązania stosunków dyplomatycznych, celebrowana w 2014 roku zarówno nad Wisłą, jak i nad Bosforem, skłania do refleksji i podsumowań. Stosunki polsko-tureckie, dzisiaj dwóch zaprzyjaźnionych państw, są wartością samą w sobie, którą warto pielęgnować. Tom oddawany w ręce czytelników porusza różne aspekty wzajemnych relacji, przynosząc sporą dawkę solidnej wiedzy merytorycznej. Teksty pierwszej części napisali specjaliści z Polski, Ukrainy i Turcji, a zagadnienia w nich poruszane dotykają różnych epok i ważnych momentów historii, jak: zainteresowanie Wysokiej Porty i chanatu krymskiego losem Tatarów w Wielkim Księstwie Litewskim, polskie zabiegi o pomoc turecką podczas powstania listopadowego i styczniowego oraz wojny krymskiej, losy Polaków w Turcji w XIX i XX wieku, ewolucja postrzegania Turków w Polsce w XVIII i XIX wieku, historia fortyfikacji województwa podolskiego podczas konfliktów Polski i Turcji w XVII stuleciu, a także dyplomatyczne relacje odrodzonej Polski z nową, republikańską Turcją w latach międzywojennych. Część druga dotyczy sfery społeczno-gospodarczej, a także styku wielkiej polityki i ekonomii w dobie współczesnej. Autorzy poddają analizie polsko-turecką wymianę handlową, ruch turystyczny z Polski w kierunku Bosforu, wymianę studencką w ramach Erasmusa, często odosobnione wsparcie przez Polskę tureckich starań na drodze do europejskiej integracji oraz wspólne strategiczne partnerstwo w ramach NATO. Różnorodność poruszanych tematów w tym przypadku jest zaletą, ponieważ dotyka szeregu różnych aspektów, nie ograniczając się jedynie do celebracji zasługującej na szacunek rocznicy, daje przegląd ważkich punktów widzenia, uzupełniając wiedzę na temat kontaktów polsko-tureckich zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Co więcej, przedstawia także pewne perspektywy na przyszłość i potencjał naszych długich wspólnych relacji.

Wprowadzenie w pliku pdf do pobrania tutaj

Przedmowa Ambasadora RP

Przedmowa Ambasadora RP w pliku pdf do pobrania tutaj