Analiza matematyczna, część III

• Rok wydania: 2000
  • ISBN: 83-232-1024-1
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana

Trzecia część skryptu do wykładu z analizy matematycznej dla studentów fizyki. Materiał w niej zawarty odpowiada treści wykładu w semestrze zimowym drugiego roku. Przedstawiona jest w nim m.in. teoria form różniczkowych niezbędna do zdefiniowania całek powierzchniowych i udowodnienia twierdzenia Stokesa oraz elementy teorii funkcji zmiennej zespolonej.

This is the third part of a handbook accompanying lectures in mathematical analysis for the students of physics. The material found in this book covers the content of lectures delivered in the winter semester of the second year. Among other things. the author presents the theory of differential forms which is indispensable for defining surface integrals and proving Stokes' theorem and elements of the theory of function of the compound variable.