On (De)constructing Corporate Identity. An Ecolinguistic Approach

Emilia Wąsikiewicz-Firlej

• Tytuł (en): (pl) O (de)konstrukcji tożsamości korporacyjnej. Podejście ekolingwistyczne
  • Rok wydania: 2017
  • Seria: Językoznawstwo stosowane nr 29
  • ISBN: 978-83-232-3225-4
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa + lakier UV

W książce podjęto próbę spojrzenia na dyskurs korporacyjny z perspektywy ekolingwistycznej. Autorka ze szczególną uwagą traktuje procesy dyskursywnego kształtowania tożsamości korporacyjnej w przestrzeni wirtualnej. Pierwszy rozdział precyzuje zakres zainteresowań ekolingwistyki oraz prezentuje podejście integracyjne, które powinno stanowić znak rozpoznawczy tej stosunkowo młodej dziedziny językoznawstwa, wnoszącej niezwykle cenny wkład w zrozumienie dyskursywnej konstrukcji współczesnego świata. W kolejnych trzech rozdziałach zawarte zostały rozważania dotyczące kluczowych dla pracy pojęć: tożsamości korporacyjnej, komunikacji w cyberprzestrzeni oraz dyskursu i ideologii. Efektem tych rozważań jest zaproponowany Ekologiczny Model Tożsamości Korporacyjnej oraz opracowanie metody badawczej łączącej elementy eko-krytycznej analizy dyskursu z analizą korpusową. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują na silną ekologizację dyskursu korporacyjnego, który charakteryzuje się nasyceniem terminologią ekologiczną, a w warstwie ideologicznej dominacją paradygmatu eko-społecznego, w szczególności modelu zrównoważonego rozwoju, oraz odejściem od paradygmatu neoliberalnego. Monografia stanowi pierwsze tego typu obszerne opracowanie, które adresowane jest zarówno to studentów zainteresowanych komunikacją językową, jak i badaczy dyskursu specjalistycznego oraz teoretyków i praktyków komunikacji korporacyjnej.

Contents

Contents w pliku pdf do pobrania tutaj

Introduction

Introduction w pliku pdf do pobrania tutaj