Doktorzy honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tom III: 1980–2000

Stanisław Sierpowski, Józef Malinowski (oprac.)

Szczegóły produktu

• Tytuł (en): Holders of the Doctor Honoris Causa Degree at Adam Mickiewicz University in Poznań, Volume III: 1980–2000
  • Rok wydania: 2016
  • ISBN: 978-83-232-3040-3
  • Rodzaj oprawy: twarda, folia matowa + lakier UV

Książka jest trzecim tomem szerszej publikacji poświęconej doktorom honoris causa UAM. Z rozproszonych materiałów źródłowych starano się wiernie odtworzyć jeden z ważnych, ale też i szczególnych fragmentów historii uczelni. W okresie 1980-2000 zaszczytny tytuł doktora honoris causa otrzymało czterdziestu siedmiu ludzi nauki i kultury z Polski i zagranicy. W publikacji zaprezentowano ich sylwetki w układzie chronologicznym. W każdym przypadku odtworzono kalendarium procesu przyznawania tytułu (wniosek Rady Wydziału, uchwałę Senatu, uroczystość wręczenia dyplomu). Swoją wartość zachowują teksty przemówień przedstawicieli władz Uniwersytetu, promotorów, bądź samych doktorów honorowych wygłoszonych przy okazji promocji. Całość uzupełniają zdjęcia archiwalne oraz reprodukcje własnoręcznych podpisów uhonorowanych osób.

This book is the third volume in a publication devoted to the Adam Mickiewicz University’s honorary degrees. This aspect of the University’s history has been faithfully reconstructed from diverse source materials. Between 1980–2000 the esteemed title of doctor honoris causa was conferred on forty-seven individuals in the fields of science and culture from Poland and abroad. The publication presents profiles of these individuals in chronological order, and in each case the process of conferring the title has been chronicled (application submitted to the Faculty Board, Senate resolution, Conferral Ceremony). Speeches given on this occasion by representatives of the University, supervisors or the honorary degree holders themselves are reproduced. Archive photographs and reproductions of degree holders’ signatures are also included in the publication.