Doktorzy honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tom II: 1951–1979

Stanisław Sierpowski, Józef Malinowski (oprac.)

Szczegóły produktu

• Tytuł (en): Holders of the Doctor Honoris Causa Degree at Adam Mickiewicz University in Poznan, Volume II: 1951–1979
  • Typ publikacji: Inne
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 978-83-232-2905-6
  • Rodzaj oprawy: twarda, folia matowa + lakier UV

Książka jest drugim tomem szerszej publikacji poświęconej doktorom honoris causa UAM. Z rozproszonych materiałów źródłowych odtworzono jeden z ważnych, ale też i szczególnych fragmentów historii uczelni. W okresie 1951−1979 zaszczytny tytuł doktora honoris causa otrzymało czterdziestu jeden uczonych z Polski i zagranicy. W publikacji zaprezentowano ich sylwetki w układzie chronologicznym. W każdym przypadku przedstawiono kalendarium procesu przyznawania tytułu (wniosek Rady Wydziału, uchwałę Senatu, uroczystość promocji). Swoją wartość zachowują teksty przemówień przedstawicieli władz Uniwersytetu, promotorów, bądź samych doktorów honorowych, wygłoszonych przy okazji wręczenia dyplomu. Całość uzupełnia materiał ikonograficzny oraz autografy uhonorowanych osób.

This is the second volume of an extensive publication that is devoted to the doctor honoris causa degree holders at Adam Mickiewicz University in Poznań. The authors tried to faithfully recreate one important and very special period in the university's history by using diverse sources. During the period of 1951-1979, forty-one Polish and foreign scholars were awarded the honorary degree of doctor honor is causa. Jn this book they are characterized in a chronological order. Jn each case the chronology of the process of conferring the title is presented (an application filed by the Faculty Board, the University Senate's resolution and the ceremony conferring the title). The book also presenl• the texts of the speeches given at the ceremonies by the representatives of the university authorities, supervisors or honorary doctorate holders themselves; these texts have retained their value to the present day. This volume is illustrated by iconographic material and it also contains the autographs of those whovere awarded this honorary degree.