Fontes Historiae Antiquae XXIII: Orfeusza Kerygmata o kamieniach Sokratesa i Dionizjusza o kamieniach

Anna Ryś (przekł., wstęp i koment.)

• Typ publikacji: Podręcznik, skrypt
  • Rok wydania: 2012
  • Seria: Fontes Historiae Antiquae
  • ISBN: 978-83-232-2316-0
  • Rodzaj oprawy: miękka, błyszcząca

NAKŁAD WYCZERPANY

Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Orfeusza Kerygmata o kamieniach i dołączone do nich O kamieniach Sokratesa i Dionizjusza należą do pism określanych mianem lithika lub lapidaria. Opisują one minerały, ich wygląd i właściwości oraz wykorzystanie w magii, medycynie i astrologii. W literaturze greckiej pojawiły się w epoce hellenistycznej jako konsekwencja z jednej strony schyłku myślenia racjonalnego w naukach przyrodniczych, a z drugiej wpływu tradycji babilońskiej i egipskiej, a później także hebrajskiej, w których przekonanie o cudownych właściwościach minerałów było mocno ugruntowane i ściśle powiązane z religią. Autorka tego znakomitego przekładu, Anna Ryś, jest filologiem i historykiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Tom zainteresuje nie tylko miłośników antyku, ale także historyków kultury i filologów.