Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w oczach służb specjalnych PRL. Wybór źródeł z lat 1982–1989

Kazimierz Świrydowicz (red.)

Szczegóły produktu

• Typ publikacji: Inne
  • Rok wydania: 2011
  • ISBN: 978-83-232-2280-4
  • Rodzaj oprawy: miękka, matowa

Publikacja jest wyborem dokumentów obrazujących działania SB na UAM. Nie ma charakteru krytycznej edycji źródeł, a założeniem jest zapoznanie czytelników z dokumentacją wytworzoną przez SB w jej postaci oryginalnej. Pierwsza część ma charakter faktograficzny. Jest to kronika ograniczona do jednego wątku życia społeczności Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w trudnym czasie po 13 grudnia 1981. Część druga obrazuje działania komunistycznego aparatu represji. Dominują tu działania operacyjne SB w ich postaci najważniejszej i budzącej największe zainteresowanie społeczne: działalność tak zwanych osobowych źródeł informacji, przede wszystkim zaś głównej ich kategorii, jaką byli tajni współpracownicy. W publikacji przybrało to postać ograniczonej liczby przykładów. Dla dziejów UAM są one zaledwie przyczynkiem, stanowią jednak ilustrację codziennej praktyki inwigilacyjnej i represyjnej. Nasza wiedza o inwigilacji uniwersytetu i o istniejącym na nim w latach osiemdziesiątych ruchu opozycyjnym jest wciąż skromna i niepełna. Niniejsza publikacja z pewnością wiedzę tę w znaczący sposób poszerza.

Przedmowa

Okiem historyka (Tomasz Schramm)
Raporty dzienne SB 1982 - Kronika UAM
Uwagi o "Kronice"
Informacja dot. aktualnej sytuacji operacyjno-politycznej 2.01.1982-29.06.1982 r.
Informacja dot. aktualnej sytuacji operacyjno-politycznej 1.07.1982-25.11.1982 r.
Galeria "kronikarzy"
Dokumenty sześciu osób
O dokumentach sześciu osób
Tatiana Martin-Pietrowicz