Podstawy magnetycznego rezonansu jądrowego

• Rok wydania: 2000
  • ISBN: 83-232-1029-2
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana

Autorzy przedstawiają podstawowe zagadnienia mechaniki kwantowej oraz mechaniki statystycznej (rozdz. 1). Stanowią one punkt wyjścia do teoretycznego opisu zachowania się momentu magnetycznego jądra atomowego w różnych stanach fizycznych. Charakterystyka jądra atomowego i zbioru jąder w fazie skondensowanej jest przedstawiona w rozdz. 2 i 3. W rozdz. 4 omówiono zjawisko rezonansu magnetycznego. Podstawowe zagadnienia dotyczące eksperymentu w spektroskopii NMR przedstawione są w rozdz. 5 (metoda fali ciągłej) oraz w rozdz. 6 (metoda impulsowa). Kolejny rozdział poświęcono wyjaśnieniu podstaw dwuwymiarowej spektroskopii NMR w cieczach na podstawie analizy widma COSY. Rozdziały 8 i 9 zawierają opis oddziaływania dipolowego między spinami jądrowymi. Opracowanie przydatne dla studentów oraz pracowników naukowych działów fizyki, chemii, biologii i medycyny. Zainteresuje również biochemików, biotechnologów i lekarzy radiologów, dla których spektroskopia NMR staje się podstawowym narzędziem pracy.