Wprowadzenie do neutronowych metod badania fazy skondensowanej materii

Alexander V. Belushkin, Jan W. Wąsicki

• Typ publikacji: Skrypt
  • Rok wydania: 2013
  • ISBN: 978-83-232-2508- 9
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia błyszcząca
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Celem tego podręcznika jest zapoznanie studentów wyższych lat i doktorantów z podstawami metod rozpraszania neutronów oraz współczesnymi technikami eksperymentalnymi badania własności faz skondensowanych przy ich pomocy. Neutrony posiadają szereg własności, które czynią je niezastąpionym narzędziem w badaniach faz skondensowanych. Dlatego rozpraszanie neutronów znalazło zastosowanie nie tylko w fizyce, ale i w chemii, biologii, naukach o Ziemi, naukach technicznych, a w latach ostatnich w nano- i biotechnologii. Pomimo bardzo wysokich kosztów powstały niedawno w USA i Japonii spalacyjne źródła neutronów nowej generacji na bazie synchrotronów protonowych. W Europie budowane jest podobne źródło neutronów w Lund (Szwecja). W Rosji zakończona została modernizacja impulsowego rektora IBR-2 w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej oraz uruchomiono stacjonarny reaktor PIK w Instytucie Fizyki Jądrowej w Petersburgu.

Podręcznik składa się z czternastu rozdziałów na końcu, których podano literaturę zawierającą zarówno podręczniki, monografie jak i oryginalne artykuły naukowe, które pozwolą na pogłębienie wiadomości dotyczących omawianych zagadnień.

Wstęp w pliku pdf do pobrania tutaj