Narodziny. Rzecz o serbskiej obrzędowości i literaturze ludowej

Joanna Rękas

Szczegóły produktu

• Tytuł (en): Birth. A word about Serbian rites and folk literature
  • Rok wydania: 2012
  • Wydanie: II
  • Seria: Laographica Slavica et Balcanensia nr 1
  • ISSN: 2084-414X
  • ISBN: 978-83-232-2364-1
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana
Publikacja dostępna także w formie elektronicznej na

Monografia opisuje oraz interpretuje kompleks obrzędowo-obyczajowy serbskich tradycyjnych narodzin wraz z przedstawieniem folkloru słownego, zarówno towarzyszącego obrzędom, jak i podejmującego temat narodzin w liryce czy epice ludowej.

Książka przydatna zwłaszcza dla studentów I, II i III roku bałkanistyki, filologii bułgarskiej, chorwackiej, serbskiej oraz chorwackiej.

This book is a monograph of traditional Serbian birth presented as a ritual- and custom-oriented complex, the analysis of which is grounded in verbal folklore both accompanying and unconnected with the rite itself. The key for the established mode of research is the treatment of ritual- and custom-oriented complex of traditional Serbian birth as an abstract model (Max Weber), that was formed on the basis of Arnold van Gennep's Rite of Passage Theory. Owing to the above treatment it was possible to discover the internal system of traditional Serbian birth understood as a rite of passage that is inseparably connected with the wedding rite and with the verbal folklore, its indivisible and explanatory component.