Opisowy słownik żargonu młodzieżowo-studenckiego

Antoni Markunas

• Tytuł (en): A descriptive dictionary of youth and student jargon (in Russian)
  • Typ publikacji: Słownik
  • Rok wydania: 2003
  • ISBN: 83-232-1287-2
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana

Słownik objaśnia słowa i zwroty charakterystyczne dla języka rosyjskiej młodzieży i studentów, które mogą sprawiać trudność w praktycznym porozumiewaniu się Polaków zarówno z młodzieżą rosyjską, jak i w ogóle z użytkownikiem języka rosyjskiego. Autor starał się uniknąć w słowniku regionalizmów, ordynarnych wulgaryzmów, zwrotów obscenicznych i przekleństw, chociaż niektóre z przytoczonych haseł należą do nienormatywnych określeń.

This dictionary explains words and phrases which are typical of the language of Russian young people and students. These words and phrases may make communication with Russian youth and generally with Russian people difficult when these words and phrases and their meanings are not known to Poles. The author tried to avoid putting in the dictionary any regional words and phrases and vulgar words, also swear words and obscene ones are not included in the book although some of the entries contain the so called non-normative definitions.