Błogosławiona małość. Romanistyka poznańska błogosławionej Sancji Szymkowiak

Anna Loba, Mirosław Loba (redakcja naukowa)
(1 głos)

• Tytuł (en): The blessed smallness. Poznań Romance studies of the blessed Sancja Szymkowiak
  • Rok wydania: 2005
  • Seria: Filologia Romańska nr 31
  • ISBN: 83-232-1590-1
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana

Książka jest próbą spojrzenia na biografię absolwentki Uniwersytetu Poznańskiego Sancji Szymkowiak, beatyfikowanej przez papieża Jana Pawła II w 2002 roku. Autorzy czterech artykułów starają się przedstawić życie i doświadczenie bł. Sancji z różnych perspektyw. Kardynał Zenon Grocholewski opisuje sylwetkę duchową Błogosławionej. Z kolei Małgorzata Grzywacz, aby lepiej zrozumieć wybory i decyzje młodej uczennicy i przyszłej studentki, prezentuje model edukacji i wychowania, jaki obowiązywał w Wielkopolsce w okresie poprzedzającym I wojnę światową i w czasach bezpośrednio po jej zakończeniu. Anna Loba przedstawia przebieg studiów Sancji Szymkowiak na Uniwersytecie Poznańskim, kładąc nacisk na ich szeroki i pogłębiony charakter. W ostatnim artykule Patrycja Tomczak konfrontuje doświadczenie duchowe bł. Sancji z duchowością św. Teresy z Lisieux. Książkę wieńczy homilia kardynała Zenona Grocholewskiego wygłoszona z okazji ogłoszenia bł. Snacji Szymkowiak patronką polskich romanistów.

The book Błogosławiona małość. Romanistyka poznańska błogosławionej Sancji Szymkowiak [The blessed smallness. Poznań Romance studies of the blessed Sancja Szymkowiak] is an attempt at looking at the biography of the graduate of the University of Poznań, Sancja Szymkowiak, beatified by Pope John Paul II in 2002. The authors of the four articles try to view the life and experience of Sancja Szymkowiak from various perspectives. Cardinal Zenon Grocholewski presents the spiritual profile of the blessed Sancja. Then, in order to better understand the choices and decisions of the young pupil and the future student, Małgorzata Grzywacz describes the model of education in Wielkopolska (Great Poland) before World War I and immediately after the war. Anna Loba presents the course of studies of Sancja Szymkowiak at the University of Poznań, emphasising that her studies were of comprehensive and thorough nature. In the last article, Patricia Tomczak confronts Sancja's spiritual experience and that of St. Theresa of Lisieux.

• KARD. ZENON GROCHOLEWSKI
    Sylwetka duchowa błogosławionej siostry Sancji, patronki polskich romanistów

• MAŁGORZATA GRZYWACZ
    Wychowanie i formacja młodzieży żeńskiej w Wielkopolsce w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku