Smugi Zagłady. Emocjonalne i konwencjonalne aspekty tekstów ofiar i ich dzieci

Beata Przymuszała

• Tytuł (en): Trails of the Holocaust. Emotional and conventional aspects of written expression of victims and their children
  • Rok wydania: 2016
  • Seria: Filologia Polska nr 166
  • ISBN: 978-83-232-3080-9
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

NAKŁAD WYCZERPANY

Jednym z ważniejszych pojęć dyskursu o Zagładzie jest kategoria niewyrażalności. Monografia wpisuje się w dyskusję z jej radykalnym ujmowaniem, wprowadzając metaforę „smug Zagłady”, która zakłada paradoks jednoczesnej obecności i nieobecności tamtego Wydarzenia w dotyczących go tekstach. Autorka pokazuje, w jaki sposób problemy związane z ukrywaniem tożsamości przez Żydów oraz z pisaniem o przeżytej przez nich traumie (oba oparte na ich równoczesnym zasłanianiu i ujawnianiu) wpływają na formę utworów. Obawy wynikające z lęku przed ujawnieniem własnego pochodzenia i trudności wywołane doświadczonym cierpieniem wywołują silne emocje, które kształtują sposób pisania, co często objawia się koniecznością sięgania po znane formy literackie, i właśnie to konwencjonalność opisu staje się ważnym elementem analizy tekstów o Zagładzie – którym wcześniej często zarzucano artystyczną drugorzędność. Problem emocjonalności wiąże się więc z kwestią konwencjonalności, prowokując do zrewidowania zbyt ostro i jednoznacznie formułowanych sądów o literaturze Zagłady jako zbiorze utworów szukających przede wszystkim nowego języka.

Trails of the Holocaust. Emotional and conventional aspects of written expression of victims and their children is a publication that distances itself from the radical approach of 'the inexpressible' by presenting a variety of expressions of the Jewish experience of those times. What is crucial in the analysis is pointing to the ambiguous relations between stories about wounded identity, attempts to articulate traumatic experiences and drawing from firmly established conventions, i.e. old forms of expression. In this sense, the book provides an overview of various descriptions of the Holocaust which do not necessarily advocate a need to search for new/ different forms through which to articulate the experiences of those times. This analysis draws attention to the issue of a strong affective component in texts dealing with Jewish suffering (their methodological basis is the emotional aspect of experience).

Recenzja

Recenzja w pliku pdf do pobrania tutaj