Humanistyka z widokiem na Uniwersytet

Małgorzata Cieliczko, Elżbieta Nowicka, Joanna Wolska (red.)

• Typ publikacji: Publikacja DARMOWA w wersji elektronicznej - ebook (PDF). Podręcznik, skrypt
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 978-83-232-2966-7
  • Rodzaj oprawy: ebook (PDF)

Publikacja DARMOWA

W publikacji przedstawiono interesujące i zaangażowane wypowiedzi osób bezpośrednio związanych z polską humanistyką na temat jej aktualnej kondycji, szczególnie w przestrzeni akademickiej. Praca nie wpisuje się w nurt myślenia o „kryzysie humanistyki”, ale wychodząc od pewnej niepokojącej diagnozy, za cel stawia konstruktywną refleksję nad możliwymi rozwiązaniami i dalszymi perspektywami. Autorzy poruszają problemy związane z rozumieniem humanistyki jako dziedziny ukierunkowanej na przeszłość oraz na przyszłość, obecnością humanistyki polskiej w świecie i światowej w Polsce, interesują ich zagadnienia „wierności” dyscyplinie oraz transdyscyplinarności, a także formalne i praktyczne aspekty akademickiego kształcenia, również na studiach doktoranckich. Podjęta także zostaje kwestia kondycji doktoranta w obecnym modelu. Całość wieńczy zapis dyskusji, w której udział wzięli autorzy poszczególnych tekstów oraz zainteresowani słuchacze sympozjum „Humanistyka z widokiem na Uniwersytet”, które odbyło się w marcu 2015 r. na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Przedmowa

Przedmowa w pliku pdf do pobrania tutaj